Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) потвърди в неделя, че е дала разрешение за започване на тестове за сертифициране на Boeing 737 MAX от 29 юни. Това се казва в електронно писмо, което е било изпратено от представители на въздушния регулатор до Конгреса на САЩ. Машината не е в експлоатация, след като два самолета от този модел се разбиха - в Индонезия и Етиопия, припомня БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
"Полети с пилоти на FAA може да започнат утре, за да се оценят предложените от Boeing промени в автоматизираната система за управление на полета на 737 MAX", се казва в документа.
Вероятно по време на полетите самолетите ще демонстрират редица маневри. Освен това ще бъде тествана модифицираната система MCAS (Maneuvering Characteristics Augmentation System), чиито отказ доведе до двете катастрофи. Тестовете ще се провеждат главно в небето над щата Вашингтон и ще продължат най-малко три дни.
През декември миналата година беше обявено спирането на производството на Boeing 737 MAX. Експлоатацията на самолета от този модел временно беше прекратена след две самолетни катастрофи. На 10 март миналата година самолет на Ethiopian Airlines се разби и уби 157 души. На 29 октомври 2018 година 189 души станаха жертва на катастрофа на самолет на Lion Air в Индонезия.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече