Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва оттегли личното си уверение, че президентът на Русия Владимир Путин няма да бъде арестуван, ако присъства на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро догодина, като заяви, че решението ще бъде взето от съдебната система, предаде АФП.
Путин пропусна тазгодишната среща в индийската столица Ню Делхи, избягвайки евентуално политическо недоволство и риск от наказателно задържане по силата на заповед на Международния наказателен съд (МНС).
Съдебната власт решава
Още: Путин повиши Мордвичев, заплашил, че Украйна е трамплин към война с Източна Европа
Бразилия е член на МНС, но президентът да Силва повдигна вежди през уикенда, когато заяви пред индийската информационна мрежа Firstpost: "Ако аз съм президент на Бразилия и ако той дойде в Бразилия, няма как да бъде арестуван".
Днес той промени позицията си, като заяви пред репортери: "Не знам дали бразилското правосъдие ще го задържи. Съдебната власт е тази, която решава, не е правителството".
Путин пропусна последните международни срещи и вместо това изпрати външния си министър Сергей Лавров в Ню Делхи за срещата на Г-20 на 9-10 септември, въпреки че Индия не е подписала МНС.
През март МНС обяви, че издава заповед за арест на Путин във връзка с обвинението във военно престъпление за незаконно депортиране на украински деца.
Още: Посланикът на Украйна у нас: Искам да видя Путин в Хага възможно най-скоро
Кремъл отрича обвиненията, като настоява, че заповедта срещу Путин е "невалидна".
Разтеглива позиция
Страните от Г-20 приеха декларация, в която се избягва осъждането на Москва за войната в Украйна, но се призовават всички държави да се въздържат от използване на сила за завземане на територии.
Следващата среща на върха е насрочена за ноември 2024 г. в Рио де Жанейро и Лула заяви, че се надява "дотогава войната да е приключила".
Още: Самоизолация: защо Лавров замества Путин
Но той също така постави под въпрос членството на Бразилия в съда за военни престъпления, като добави, че "нововъзникващите страни често подписват неща, които са в техен ущърб".
"Искам да знам защо ние сме членове, но не и Съединените щати, Русия, Индия и Китай", каза Лула.
"Не казвам, че ще напусна съда, просто искам да знам защо Бразилия е подписала споразумението", добави той.