Американската агенция за опазване на околната среда (EPA) заяви за първи път, че изменението на климата се дължи поне отчасти на хората, предаде Би Би Си.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Агенцията призна това в нов доклад, чието публикуване било отлагано от Белия дом на Тръмп от 2017 г.
Докладът за показателите за изменението на климата показва данните за свиване на ледниците, повишаването на морското равнище и увеличаването на наводненията.
Въздействието се усеща от американците „с нарастваща честотат”, се казва в него.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
При бившия президент Доналд Тръмп, уебсайтът Climate Change Indicators на ЕРА не е актуализиран, откакто това е правено при неговия предшественик, Барак Обама.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Тръмп отдавна е скептик към предизвиканите от човека климатични промени, като понякога определяше тези данни като „измама“.
Пресаташе на EPA каза пред Би Би Си, че до доклада в сряда агенцията никога преди - дори по време на годините на Обама - не е отдавала глобалното затопляне поне отчасти на човешките дейности.
Крайбрежните наводнения стават все по-чести, особено в градовете по крайбрежието на Атлантическия океан и Мексиканския залив. Понастоящем наводненията са пет пъти по-чести в изследваните градове, отколкото през 50-те години.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Арктическият морски лед изтънява и минималното ниво на покритието му намалява с всяко лято. През септември 2020 г. се наблюдава второто най-малко количество арктически морски лед, регистрирано някога.
Средното намаление за този месец възлиза на около 1 450 000 кв. км. - „разлика, три пъти и половина по-голяма от размера на Тексас”, се казва в доклада.
Температурите в океаните също достигнаха рекордно високи стойности през 2020 г. и водата стана с по-голяма киселнност през последното десетилетие.
Сезонът на горските пожари и сезонът на полените започват по-рано и продължават по-дълго.
Топлинните вълни се появяват около три пъти по-често, отколкото през 60-те години.
Количеството на потреблението на енергия през лятото почти се е удвоило от 1973 г. През 2015 г. климатикът консумира 17% от средното потребление на енергия в средното американско домакинство.
Инцидентите с лаймска болест почти са се удвоили от 1991 г. Това се случва, когато кърлежите, кръвосмучещите насекоми, разпространяващи вируса, се появяват в региони като части на Канада, където преди това не са били в състояние да оцелеят от студа.