Компютърните системи на транспортната администрация на Ню Йорк станаха жертва на кибератака, извършена от хакери, които може да са свързани с властите на КНР, информира ТАСС. Според първоначалната информация, нападателите не са успели да получат достъп до системите, отговорни за движението на вагоните на метрото, така че нищо не застрашава безопасността на пътуващите.
Посочва се, че хакерите също не са получили достъп до личната информация на ползвателите на метрото. Според изчисленията на ръководството, хакерите са успели да проникнат в три от 18-те компютърни системи за контрол. Отбелязва се, че щетите от кибер инцидента са незначителни. Американското министерство на вътрешната сигурност, което разследва инцидента, отказа да коментира тази информация.
Това не е първият случай на кибератаки срещу големи инфраструктурни съоръжения в САЩ, приписвани на чуждестранни хакери. В началото на май нападателите проникнаха в системите на американската тръбопроводна компания Colonial Pipeline. Кибератаката е извършена с помощта на вирус, който попада в компютърна система, временно блокира нейната работа и криптира данни, докато жертвата не плати определена сума. Хакът парализира системата на компанията за няколко дни, която транспортира около 45% от консумираното гориво на Източното крайбрежие на САЩ. Colonial Pipeline плати на хакерите 4,4 милиона долара, за да си възвърнат достъпа до техните данни.
На 31-ви май пък месопреработвателната компания JBS обяви, че компютърните мрежи на нейните подразделения в Северна Америка и Австралия са били атакувани кибератаки. Според Белия дом JBS е заявил, че зловредният софтуер е използван от престъпна организация, която според компанията може да се намира в Русия.