Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха нови 5500 РНК вирусни вида в океана

14 април 2022, 05:46 часа • 6903 прочитания

Повече от 5500 нови вида вируси са открити в световните океани. Шокиращото откритие е на учени, които са анализирали десетки хиляди проби от водни басейни в цял свят. Основна цел на проучването е да бъдат откири РНК-вируси или вируси, които използват РНК като свой генетичен материал. Коронавирусът, който причини световна пандемия, е вид РНК вирус. За разлика от други типове вируси, РНК-вирусите са недостатъчно проучени.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Разнообразието на новооткритите вируси е толкова голямо, че изследователите са открили дори нов генотип. Според проф. Матю Съливан, професор по микробиология в Държавния университет в Охайо, САЩ, изследователите са се насочили към РНК вируси, тъй като предимно те причиняват сериозни заболявания като грип, Ебола и коронавирус. Тези видове, обаче, са много малка част от РНК-вирусите, смята Съливан.

В работата си, чийто резултати са публикувани в списанието Science, изследователите са анализирали 35 000 водни проби, взети от 121 места във всички пет световни океана. Изследователите са част от консорциума Tara Oceans Consortium, глобален проект за изследване на въздействието на изменението на климата върху океаните.

Учените проследили генетични последователности, извлечени от планктона – малки водни организми, които са най-чести гостоприемници на РНК-вирусите. Този тип вируси имат древен наследствен ген, наречен RdRp, който е уникален за тях. Така са идентифицирани около 5500 нови разновидности на РНК вирусите.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Изследването установява, че умерените и тропическите води съдържат огромно количество от подвида на РНК-вируса, наречен Taraviricota, а Арктическият океан изобилства от Arctiviricota.

Към момента, обясняват учените, не може да се предположи как и дали новите вируси ще се прехвърлят към човека, както и дали би имало нова световна пандемия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес