Американското министерство на правосъдието проверява потенциално класифицирани документи, открити в бившия кабинет на президента Джо Байдън от времето, когато е бил вицепрезидент на Барак Обама.
Това съобщават от Белия дом. Адвокатът на държавния глава допълни, че около 10 от досиетата са открити в заключен шкаф в Центъра "Пен Байдън" във Вашингтон през ноември от юридическия екип на президента, по време на закриването на офиса. Байдън го е използвал в рамките на отношенията си с Университета на Пенсилвания, където е бил почетен професор от 2017 до 2019 г. Пакетът е предаден на Националния архив.
Главният прокурор Мерик Гарланд е поискал от прокурора на Чикаго да разследва въпроса, съобщава източник пред CNN, а републиканците в Конгреса също се задействаха. Припомняме, че предшественикът на Байдън - Доналд Тръмп - е изправен пред разследване за пренасяне на класифицирани файлове във Флорида след края на мандата му.
Не е ясно за какво се отнасят документите и защо са били отнесени в личния кабинет на Байдън. Законът изисква от лицата, заемащи федерални длъжности, да се откажат от официални документи и класифицирани записи, когато приключат работата си в правителството.
"Белият дом си сътрудничи с Националния архив и Министерството на правосъдието във връзка с откриването на документи, които изглеждат като документи на администрацията на Обама-Байдън, включително малък брой документи с класифицирани обозначения", се казва в изявление на Ричард Заубер, специален съветник на президента на САЩ.
"Тези документи бяха открити от адвокатите на президента", добави Заубер. Те не са били предмет на предишно искане или запитване от страна на Националния архив.
По време на срещата на върха в Мексико Сити в понеделник вечерта Байдън игнорира въпросите на репортерите относно класифицираните документи.
Класифицираните материали включват някои свръхсекретни файлове с обозначението "чувствителна информация", известно още като SCI, което се използва за изключително чувствителна информация, получена от разузнавателни източници. След откритието адвокатите на Байдън незабавно се свързали с Националната администрация за архиви и записи, която започнала да проучва въпроса.
Прокурорът на САЩ в Чикаго, Джон Лауш-младши, провежда разследване. Лауш беше един от малкото служители от ерата на Тръмп, на когото не беше поискана оставката след встъпването в длъжност на Байдън. Той бе назначен от Тръмп през 2017 г. и единодушно утвърден от Сената. Двамата сенатори демократи от Илинойс заявиха през 2021 г., че искат Лауш да остане на висшия си пост, "за да приключи чувствителни разследвания", макар че не разкриха по какви проверки работи.
CNN прави важно уточнение, че сагата с документите на Тръмп възникна по различен начин от този с Байдън.
Според адвокатите на Байдън те са предали класифицираните материали и са уведомили архивите веднага след като са били открити. При Тръмп Националният архив (NARA) е разбрал, че липсват ключови документи, и служителите на NARA се пазарили с екипа на Тръмп за връщането на правителствените документи, открити в резиденцията му в Мар-а-Лаго.
В крайна сметка Тръмп е върнал на NARA 15 кутии с материали. По-късно обаче федералните следователи започват правилно да подозират, че той все още държи десетки допълнителни класифицирани файлове. Затова прокурорите от Министерството на правосъдието се сдобиха с призовка, а по-късно получиха разрешение от съдия да претърсят Мар-а-Лаго, за да намерят документите.
ОЩЕ: Нов удар на властите по Тръмп: Прикрил ли е документи, за да блокира разследването на ФБР?