Изглежда невъзможно някой да говори за президентските избори в САЩ през 2016, без да спомене името на Хилъри Клинтън. Остават още 700 дни до изборите и въпреки че все още няма официално номинирани кандидати, мнозина приемат кандидатурата на Клинтън за сигурна. Изглежда и почти всички имат мнение за това как се справя дотук кандидатът-некандидат.
Миналата седмица анализатори коментираха политическите последици от новината за хонорара от 300 000 долара, който бившият държавен секретар е получила за речта си в Калифорнийския университет и за странните изисквания към организаторите, включващи триъгълни парченца лимон, пастет и столове с квадратни облегалки. Анализаторите коментират шансовете й да спечели отново симпатиите на гласоподавателите от бялата работническа класа, като базират анализите си на събитията от обиколката за представянето на книгата й. Според Андрю Стайлс от консервативния Washington Free Beacon, всеки, който си мисли, че Хилъри Клинтън може да вдъхне същия ентусиазъм сред хората като Барак Обама се заблуждава. Определено Хилъри Клинтън увеличава дистанцията между нея и Барак Обама, както всеки друг кандидат на Демократите за изборите през 2016 би трябвало да направи. Дори президентът е наясно с политическата ефикасност на подобна стратегия. „Американците искат „кола, която мирише на ново“. Те искат нещо с по-малак пробег от мен“, казва самият Обама. Както изглежда, обаче, Демократите май също се дистанцират от Клинтън. Хилъри Клинтън със сигурност няма да е единственият кандидат, ако реши да се кандидатира изобщо. Миналият месец бившият сенатор от Вирджиния Джим Уеб обяви, че планира да се кандидатира. Уеб е малко познат на аудиторията, но може да предложи нова гледна точка и точно това е, което анализаторите от The Nation искат да видят. Според тях днешната политическа сцена е доминирана от богати донори и силни медии, вместо от истински нови идеи. Идеалният сценарий днес включва посредствен кандидат, приемлив за богатите и гласовитите. Единственият начин да се разчупят стереотипите е да се предизвикат кандидатите и да се поставят под въпрос основните предположения за това какво може да постигне политиката. Според анализаторите, Клинтън задължително трябва да има истински сериозни противници в надпреварата. Това е в интерес и на страната, и на демокрацията. Уеб може да се окаже точният тип противник за целта. Без връзки с Вашингтон или Уолстрийт и със сериозно военно минало, той може да се превърне в „ най-големият кошмар за Хилъри Клинтън“, според Ал Хънт от Bloomberg View.
Някои се съмняват дали Хилъри Клинтън изобщо ще се кандидатира. Според някои анализатори шансовете са 60-70%. Хари Ентън от FiveThirtyEight коментира, че Клинтън може изобщо да не се кандидатира, защото вече не е неуязвима и защото, както изглежда, повечето избиратели през 2016 ще симпатизират на Републиканците. Ентън се позовава на последните статистически данни, които сочат, че рейтингът на Клинтън пада след напускането й на администрацията на Обама. Все пак, много неща може да се случат до изборите. Клинтън обаче вече не изглежда толкова силен кандидат. Не само рейтингът й пада, но и Демократическата партия е в най-лошата си форма от десетилетия. Нещо повече, според онлайн проучване, проведено от изданието, голям брой герои от Междузвездни войни, включително Дарт Вейдър, имат по-висок рейтинг от бившата първа дама. Все пак, и героите от Междузвездни войни, и Клинтън имат по-висок рейтинг от предполагаемите кандидати на Републиканците, включително Майк Хъкаби, Ранд Пол и Марко Рубио. Звездата на Клинтън може и да губи от блясъка си, но не е и необходимо да бъде харесвана от всички. Тя просто трябва да бъде предпочетената алтернатива на абсолютно всички останали участници в надпреварата. Всеки кандидат на Демократическата партия през последните пет десетилетия е имал моменти, в които е изглеждал слаба кандидатура, посочва Райян Лиза от New Yorker. Основните избиратели на партията имат навика да се колебаят и често залагат на непознат черен кон, поне за известно време. Според Лиза, избирателите на Демократите често обичат да флиртуват с други кандидати преди да е направен окончателният избор.
Въпреки моментите трудности, Клинтън остава сигурен кандидат, поне докато Дарт Вейдър не разкрие намеренията си за 2016.
BBC