Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: В света има сериозна продоволствена криза

05 май 2021, 20:30 часа • 4230 прочитания

Броят на хората, сблъскали се с проблема на острата липса на продоволствена сигурност и нуждаещи се от спешна помощ, за да оцелеят и запазят поминъка, е достигнал най-високото ниво за пет години. Това твърди доклад на Глобалната мрежа за борба с продоволствените кризи – международният алианс на ООН, ЕС, правителствени и неправителствени организации, които се занимават с проблемите на преодоляването на продоволствени кризи, предава БГНЕС.

Според документа, в резултат на конфликти, икономически сътресения, включително и причинени от пандемията от COVID-19, екстремните климатични явление през 2020 г. са довели до остър глад най-малко 155 милиона души по света. Докладът, публикуван от Организацията по прехрана и земеделие на ООН, прави тревожния извод, че острият глад ще остане сериозен проблем за милиони хора.

През 2020 г. най-малко 155 милиона души в 55 държави и територии са били изправени пред сериозна продоволствена несигурност, съответстваща на кризи и по-тежки ситуации, което е увеличение с около 20 милиона спрямо предходната година. Това сигнализира за тревожна тенденция към постоянно нарастване на сериозна липса на продоволствена сигурност, която се наблюдава от 2017 г., когато беше публикуван първият доклад.

Около 133 000 души от общия брой хора са се оказали в условия на „катастрофална” липса на продоволствена сигурност в Буркина Фасо, Южен Судан и Йемен, където трябваше да бъдат предприети спешни мерки за предотвратяване на масова смърт на населението и срив на цялата икономическа система.

Около 28 милиона души през 2020 г. са били буквално на ръба на изтощение от глад в условия на извънредна липса на продоволствена сигурност. В 38 държави или територии, благодарение на спешните мерки, бяха спасени човешки животи и запазени източниците на средствата им за съществуване. Предотвратено беше разпространението на масов глад, подчертава докладът.

Проблемът с липсата на продоволствена сигурност продължава да се чувства най-силно в държавите от Африка. Около 98 милиона души или две трети от хората, сблъскали се с липсата на продоволствена сигурност през 2020 г., живеят именно на африканския континент. Този проблем, обаче, засегна и държави, разположени в други части на света като Йемен, Афганистан, Сирия, Хаити, които влязоха в групата на десетте държави, в които миналата година бяха регистрирани най-тежките продоволствени кризи.

Сред основните фактори за нарастване на проблемите с глада са отбелязани конфликтите, икономическите сътресения, причинени в много случаи от пандемията от COVID-19. След тях следват метеорологични условия, които отидоха на трето място в списъка на основните причини, и природните катаклизми.

Въпреки че конфликтът ще остане основен фактор за продоволствените кризи през 2021 г., пандемията от COVID-19и мерките по нейното сдържане, както и екстремните метеорологични явления, ще продължат да задълбочават проблема с острия недостиг на храни в икономически нестабилните държави, се казва в доклада.

„Конфликтът и гладът се подсилват взаимно. За да се реши някой от тези проблеми, е необходимо да се справим и с двата едновременно ... Трябва да направим всичко възможно, за да прекъснем този порочен кръг. Решаването на проблема с глада е в основата на стабилността и мира “, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш във встъпителната част на доклада. 

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес