Украйна и Израел официално ще останат без нова военна помощ от САЩ до края на 2023 година. Това стана ясно, след като президентът Джо Байдън подписа в четвъртък законопроект за временните разходи на правителството. Временният бюджет не включва подкрепа за Киев и за близкоизточния съюзник на Вашингтон.
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Байдън подписа документа ден преди евентуалното спиране на работата на правителството. Така борбата с републиканците в Конгреса за федералния бюджет ще се проточи и през новата година.
Още: Президентските избори в две държави ще решат две войни
Тази седмица мярката беше приета от Камарата на представителите (долната камара) и от Сената (горната камара) с голяма двупартийна подкрепа, което гарантира, че правителството ще работи безпроблемно до края на 2023 г. Този ход потенциално ще даде на законодателите повече време да изгладят значителните си различия по отношение на нивата на държавните разходи за текущата финансова година.
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Байдън подписа закона в Сан Франциско, където е домакин на срещата на върха на икономиките от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, предаде Associated Press. Новината дойде късно през нощта американско време.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
Още: Израелците нахлуха в терористични обекти в Газа и убиха въоръжени екстремисти (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Сагата с американския бюджет
Пакетът за разходите запазва финансирането на правителството на сегашното ниво за още около два месеца, докато се преговаря за дългосрочен пакет. Той разделя крайните срокове за приемане на законопроектите за целогодишни бюджети на две дати - 19 януари за някои федерални агенции и 2 февруари за други.
Новият председател на Камарата на представителите Майк Джонсън обеща, че няма да подкрепи повече мерки за временно финансиране.
Законопроектът за разходите не включва исканите от Белия дом близо 106 млрд. долара за военна помощ за Израел и Украйна, нито пък предвижда хуманитарно финансиране за палестинците и други допълнителни искания, в това число пари за гранична сигурност.
Още: Русия и Тайван: Какво си казаха по горещите теми Джо Байдън и Си Дзинпин (ВИДЕО)