Установени са несъответстващи на нормите отклонения в ламелите на предкрилките в десетки самолети 737NG и 737MAX. Те не отговарят на стандартите за безопасност и трябва да бъдат сменени в рамките на 10 дни, обяви Федерална авиационна администрация (FAA), предаде БГНЕС.
Още: Арестуваха мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото в Ню Йорк
Още: Тръмп си хареса милиардер за зам.-министър на отбраната
"Boeing информира Федерална авиационна администрация, че релсите на отклоняващите се ламели на някои 737NG и 737MAX може да не са правилно направени и може да не отговарят на всички приложими задължителни изисквания за дълготрайност и експлоатационен живот", се казва в документа.
Според резултатите от съвместния одит с FAA е установено, че в тази категория попадат до 148 детайла. Компанията е определила списък на въздухоплавателни средства, на които тези елементи трябва да бъдат подменени.
"В САЩ са засегнатите моделите 32 NG и 33 MAX. В глобален мащаб подмяната ще обхване 133 NG и 179 MAX", се казва в документа.
Още: Канадският премиер губи подкрепа в партията си
Още: Доналд Тръмп сигурен, че Мъск никога няма да стане президент
Несъответстващите части могат да излязат от строя или да се пропукат по-рано от предписанията. "Въпреки че излизането от строя на този детайл няма да доведе до тотална невъзможност за ползване на самолета, остава опасността счупената част да повреди самолета по време на полет", се казва в изявлението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Компаниите, които летят на самолети с дефектни компоненти, трябва да ги премахнат в рамките на десет дни.
Полетите с модел 737MAХ бяха спрени в Съединените щати и в много други страни, след като два такива самолета се разбиха - в Индонезия и Етиопия. През март Boeing 737 MAX на Ethiopian Airlines, превозващ 157 души, се разби югоизточно от столицата Адис Абеба. През ноември 2018 г. този модел самолет на индонезийския Lion Air също катастрофира.
След инцидентите около 20 държави затвориха въздушното си пространство за самолети MAX 8, а много авиокомпании спряха експлоатацията им. В Съединените щати Федералната авиационна администрация наложи забрана на полети на модела. По време на проучването на причините за инцидента бяха идентифицирани възможни грешки в работата на системата за корекция на маневрирането (MCAS).
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече