Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Най-ирландският президент на САЩ": Защо Ирландия е толкова важна за Байдън?

11 април 2023, 15:35 часа • 5074 прочитания

Когато миналото лято президентът на САЩ Джо Байдън бе изолиран заради COVID-19 в Белия дом, на върха на купчината книги на бюрото му имаше една с 320 страници: "JFK в Ирландия" (Джон Фицджералд Кенеди).

Последният ирландски католически президент посещава родината на предците си през 1963 г., пет месеца преди да бъде убит. След визитата казва на помощниците си, че това са били "най-хубавите четири дни в живота ми".

60 години по-късно настоящият ирландски католически президент (кодово име на Тайните служби: Келт) заминава във вторник на свое посещение, което със сигурност ще направи подобно впечатление. Първо ще е в Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство, а след това в Ирландия - от сряда до събота, пише CNN.

В наши дни поляризираните политици във Вашингтон не могат да постигнат съгласие почти по нито една тема. Изключително трудно е да се намери двупартийно сътрудничество, но има един въпрос, по който мнозина се разбират. Това е стойността на Споразумението от Разпети петък (СРП), което сложи край на 30-годишното смъртоносно насилие в Северна Ирландия.

Самото споразумение се разглежда като блестящ пример за това какво може да се постигне чрез решителна дипломация и внимателни преговори. Американските политици с право се гордеят с ролята, която САЩ изиграха за осигуряването на мира. Неуморната работа на сенатор Джордж Мичъл, както и интензивната ангажираност на президента Бил Клинтън бяха от съществено значение, припомня BBC в свой материал за визитата на Байдън в Ирландия.

Президентът на САЩ разглежда споразумението като част от собственото си политическо наследство и може да си припише заслугата за насърчаването на участието на САЩ в мирния процес през 80-те и 90-те години на миналия век.

Защитата на Споразумението от Разпети петък и относителния мир, който то донесе, е водещ приоритет за правителството на Байдън. Съществуват дълбоки опасения за това как "Брекзит" може да повлияе на споразумението. ОЩЕ: Великобритания и ЕС се споразумяха да променят протокола за Северна Ирландия

Днешната визита на Байдън в Северна Ирландия нямаше да се осъществи, ако не беше договорена "Уиндзорската търговска рамка", която да разреши проблемите, свързани с търговията между Великобритания, Северна Ирландия и Република Ирландия. Бъдещето на всякакво споразумение за свободна търговия между Великобритания и САЩ зависи и от запазване на действието на Споразумението от Разпети петък.

В Белфаст Байдън ще говори за това как САЩ могат да помогнат да бъде подкрепен "огромният икономически потенциал на Северна Ирландия".

В Дъблин се очаква президентът на Щатите да направи обръщение към ирландския парламент и да подчертае тясното сътрудничество между двете държави. Освен това той ще направи лично посещение в графство Лаут и графство Мейо, за да почете семейните си корени.

Съществува дългогодишна традиция американските президенти да се радват на много по-добър прием в Ирландия в сравнение с много други официални пътувания. Бил Клинтън беше приветстван от екзалтирани тълпи през 1995 г., когато стана първият американски президент, посетил едновременно Северна Ирландия и Република Ирландия. Вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА, тогава писа, че "ирландците са предложили на Клинтън най-добрите два дни от неговото президентство.

След Кенеди пък президентите Никсън, Рейгън, Джордж Буш-младши, Обама и Тръмп не са пропускали да посетят Смарагдовия остров. Всичко това е повод за завист у много други европейски страни, които никога не са се радвали на толкова голямо внимание от страна на САЩ.

Най-ирландският американски президент в историята

Джо Байдън е изключително горд с ирландския си произход. Той го споменава при всяка възможност. Малко след като беше избран за президент през 2020 г., той бе помолен от журналиста Ник Брайънт за "бърз коментар за BBC". Президентът отговори: "BBC ли? Аз съм ирландец!", разказва за британската медия журналистът Сара Смит.

Байдън обича да цитира ирландски поети и използва примера с ирландците, живеещи под британско управление, като повод да изразява съпричастие с преследвани малцинства по целия свят.

Ирландската диаспора в Америка обаче не оказва толкова голямо влияние върху политиката на САЩ както едно време. Но след като 30 милиона американци твърдят, че имат ирландски корени, което са равнява на един на всеки 10 жители на страната, винаги е от полза американски президент да изтъква ирландския си произход.

Предвид това, че 10 от неговите 16 прадеди идват от Ирландия, Джо Байдън е един от най-ирландските президенти в историята на САЩ.

Едуард Блуит е бил инженер и собственик на тухларна, който през 1850 г. напуснал западния крайбрежен град Балина, графство Мейо. Той решил да замине за Скрантън, щата Пенсилвания, в момент, в който опустошителният Голям глад в Ирландия причинявал мор сред населението. Тази седмица неговият праправнук Джо Байдън ще бъде посрещнат с огромен графит, изобразяващ портрета му на градския площад.

На източния бряг на Ирландия градчето Карлингфорд, графство Лаут, също очаква визитата на американския президент. Именно оттам прапрадядото на Байдън - Оуен Финеган, е заминал за Америка в края на 40-те години на 19 век.

Напоследък жителите на полуостров Кули очакват изграждането на дългоочаквания мост над езерото Карлингфорд Лох, който ще подобри икономическите връзки, като ги свърже със Северна Ирландия. Местните хора искат да го нарекат "Мостът Байдън".

Американският президент може само да мечтае да получи толкова възторжено посрещане където и да било в САЩ.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес