Американският Сенат публикува текста на дългоочакваното споразумение, което ще отключи милиарди нова помощ за Украйна и Израел, като същевременно ще затегне законодателната ситуация по отношение на мигрантите и американската имиграционна политика.
Милиарди: Украйна, Израел, миграция
Така нареченият допълнителен закон за националната сигурност предвижда общо финансиране в размер на 118,3 млрд. долара. То е публикувано от председателя на сенатската комисия по бюджетните кредити Пати Мъри. Двупартийната инициатива т.е. с участието на демократите и републиканците в Сената, разработена съвместно с Белия дом, предвижда 20,23 млрд. долара за защита на границите (т.е. границата с Мексико), 60,06 млрд. долара за помощ на Украйна, 14,1 млрд. долара за помощ на Израел и 4,83 млрд. долара за подпомагане на партньорите в Индо-тихоокеанския регион т.е. с фокус Тайван. Първоначално Белият дом предлагаше целият пакет да е 105 млрд. долара, но сега има 13 млрд. долара повече за имиграционни мерки и сигурност по американската граница (с Мексико). Лидерът на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл заяви, че републиканците не биха могли да получат по-добра сделка, уточнява БГНЕС.
Конкретно за Украйна, предвидената военна помощ е малко над 48 млрд. долара:
- 19,85 млрд. долара за замяна на оръжия и боеприпаси от американския арсенал, които отиват в Украйна
- 13,8 млрд. долара за закупуване на боеприпаси и оръжия за Украйна от американски производители на оръжия
- 14,8 млрд. долара за военно обучение за Украйна, разузнавателна дейност и други помощни дейности
Още: Има сделка: ЕС отпуска 50 млрд. евро на Украйна, Орбан вдигна ветото
Не е ясно дали законопроектът има 60 поддръжници, които ще са му необходими, за да премине първото процедурно гласуване в контролирания от демократите Сенат, което се очаква най-късно на 7 февруари.
От месеци сенаторите преговарят за споразумение за борба с нелегалната имиграция, като републиканците настояват за засилване на сигурността по границите с Мексико в замяна на одобряване на искането на президента Джо Байдън за финансиране на Киев.
Публикуването на текста беше посрещнато с бързо одобрение от Белия дом, който изтъкна десетилетния стремеж за реформиране на "счупената" имиграционна система на страната.
"Сега постигнахме споразумение по двупартийна сделка за националната сигурност, която включва най-строгия и справедлив набор от реформи по границите от десетилетия насам. Силно го подкрепям", каза Байдън. Той също така призова републиканците, които контролират Камарата на представителите и са подложени на натиск от страна на кандидата за Белия дом Доналд Тръмп да се противопоставят на сделката, да подкрепят двупартийния пакет. "Ако вярвате, както и аз, че трябва да защитим границата сега, бездействието не е опция", заяви американският президент.
Още: Тексас обяви война на Байдън: Мигрантите от Мексико вече са оръжие за руската пропаганда
Твърда съпротива отдолу
Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън (републиканец) по-рано обяви пакета за "мъртъв при появата му", въпреки че изглежда промени курса си, когато в петък заяви пред Fox Business, че "няма да предрешава нищо". Това е поредно повторение след като Джонсън заговори още на 3 февруари за отхвърляне на законопроекта, без тогава да беше ясно какво се предлага и обяви, че ще вкара тази седмица за гласуване в Камарата на представителите пакет в помощ само на Израел: Путин не спира, а заглушава и дискредитира протестите срещу войната (ВИДЕО)
"Видях достатъчно. Този законопроект е дори по-лош, отколкото очаквахме, и няма да се доближи до края на граничната катастрофа, създадена от президента. Както водещият преговарящ демократ обяви: Съгласно това законодателство "границата никога не се затваря". Ако този законопроект стигне до Камарата на представителите, той е мъртъв", обяви Джонсън.
I’ve seen enough. This bill is even worse than we expected, and won’t come close to ending the border catastrophe the President has created. As the lead Democrat negotiator proclaimed: Under this legislation, “the border never closes.”
— Speaker Mike Johnson (@SpeakerJohnson) February 5, 2024
If this bill reaches the House, it will be…
Малко по-рано Джонсън обяви пред MSNBC, че Байдън има властта да се справи с "катастрофата по границата (с Мексико), която създаде" - не му трябвало нищо друго, за да го направи, според републиканеца, който е върл поддръжник на Доналд Тръмп. Самият Джонсън отрича Тръмп да му влияе, но той говореше далеч по-конструктивно в средата на януари, при това след среща в Белия дом заедно с председателя на Сената Чък Шумър (демократ) преди Тръмп да почне да натиска по темата с имигрантите в предизборната си кампания - тогава тонът на Джонсън заприлича на този на Тръмп.
Още: Най-важният политически съюзник на Тръмп забърка каша с военната помощ за Израел и Украйна
The Biden administration created the border catastrophe.
— Speaker Mike Johnson (@SpeakerJohnson) February 4, 2024
The President has the authority to take action today to fix it. But he refuses to act. pic.twitter.com/YIi8CIBOkI