Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 75 000 здравни работници в САЩ започват тридневна стачка

04 октомври 2023, 23:42 часа • 1550 прочитания

Десетки хиляди здравни работници в САЩ напуснаха работа в сряда, поставяйки началото на една от най-големите стачки в сектора в новата история заради недостиг на персонал. Напускането на повече от 75 000 работници в Kaiser Permanente, най-голямата здравна организация с нестопанска цел в страната, идва на фона на нарастващата инфлация, която подклажда социални конфликти в САЩ, от холивудски актьори до автомобилни работници в Детройт.

Още: СЗО: Недостигът на здравни работници е голям проблем в световен мащаб

„Ръководителите на Kaiser отказват да ни слушат и се пазарят недобросъвестно за решенията, от които се нуждаем, за да сложим край на кризата с недостига на персонал в Kaiser“, каза професионалната медицинска сестра Джесика Круз, която работи в медицински център Kaiser в Лос Анджелис, цитирана от БГНЕС. „Виждам разочарованието на моите пациенти, когато ги претупвам и бързам и да бързам към следващия си пациент. Това не е грижата, която искам да дам. „Прегаряме се, опитвайки се да вършим работата на двама или трима души, а пациентите ни страдат, когато не могат да получат грижите, от които се нуждаят, поради малкия персонал на Kaiser.“

Още: Десетки хиляди здравни работници протестират във Великобритания

Очаква се клоновете на Kaiser Permanente във Вашингтон, Вирджиния, Калифорния, Колорадо, Орегон и щата Вашингтон да бъдат засегнати от тридневната стачка. Синдикатът, който казва, че това ще бъде най-голямата стачка на здравните работници в историята на САЩ, настоява за увеличения на заплатите и защита срещу подизпълнители и аутсорсинг на работна ръка. Организацията заплаши, че ще предприеме нови стачни действия през ноември, „ако Kaiser продължи да прилага нечестни трудови практики.

Още: Макрон ще бори кризата в здравеопазването с по-високи заплати за медиците и ново работно време

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес