Милиардерът Илон Мъск и бившият кандидат за президент Вивек Рамасуами се срещнаха с конгресмени републиканци, чиято подкрепа ще им е необходима, за да осъществят мащабни съкращения на разходите, каквито новоизбраният президент Доналд Тръмп поиска от тях да приложат, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още: Дни преди връщането на Тръмп: Белият дом наложи нови санкции на Русия
Още: "Отдадох сърцето и душата си на американската нация": Какво още пише в прощалното писмо на Байдън?
ОЩЕ: Мъск: Америка бързо върви към фалит
Какви промени се предвиждат?
Тръмп назначи двамата предприемачи в специално министерство, което има за цел радикално преразглеждане на разходите на правителството на САЩ, което е похарчило 6,8 трлн. долара през последната фискална година. Мъск си е поставил за цел съкращаване на разходите с 2 трлн. долара, макар че не е казал дали това ще бъде постигнато в рамките на една година или за по-дълъг период.
Двамата ръководители на министерството за правителствена ефективност призоваха да се уволнят хиляди федерални служители, да се намалят регулациите и да се спрат програми, чийто срок на действие е изтекъл като например за здравеопазването на ветераните.
Още: Кой причини пожарите в Лос Анджелис? Мел Гибсън и Антонио Бандерас в задочен спор (ВИДЕО)
ОЩЕ: Мъск: Истината е по-смешна от измислицата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Парис Хилтън събра 800 000 долара за пострадалите от пожарите в Лос Анджелис
Това може да се окаже по-лесно на думи, отколкото на дело. Всички промени в програмите за ветерани или други популярни програми, които обслужват милиони американци, вероятно ще се сблъскат с ожесточен отпор, а усилията за съкращаване на служители може да нарушат функционирането на всичко - от системата за правоприлагане до контрола на въздушното движение.
„Искаме да му помогнем по всякакъв начин, по който можем. Той има, очевидно мащабна мисия. Всички ние обаче мислим, че начинанието им е отдавна закъсняло", каза пред журналисти след срещата с Мъск сенаторът Джон Тюн, който ще ръководи мнозинство на републиканците в Сената през следващата година.
„Мисля, че просто трябва да сме сигурни, че харчим обществените пари добре“, посочи от своя страна Мъск. Милиардерът, главен изпълнителен директор на производителя на електрически автомобили Tesla и SpaceX, обърна внимание само на една конкретна политика, в отговор на въпрос относно данъчни облекчения за електрически автомобили.
Още: Няма да позволят на Мъск да бъде решаващ фактор: В очакване на идването на власт на Доналд Тръмп
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
ОЩЕ: Мъск: Всички сте много повече от медиите
„Мисля, че трябва да се отървем от всички данъчни облекчения", каза той.
Компаниите на Мъск се възползват от федерални договори и данъчни облекчения и също подлежат на регулаторен надзор, което поражда опасения, че неговото участие в министерството за правителствена ефективност създава конфликт на интереси.
Рамасуами се срещна отделно с група републиканци от Сената включително Том Тилис, който каза след това, че са обсъдили действия, които правителството на Тръмп би могло да извърши само, а не тези, които биха изисквали законодателство.
Като съръководители на министерството за правителствена ефективност, Мъск и Рамасуами, който е бивш главен изпълнителен директор на биотехнологична компания, вероятно ще трябва да работят с Конгреса, за да осигурят значителни съкращения на разходи и персонал.