Всяка минута по света се купуват 1 млн. пластмасови бутилки, като този брой ще скочи с 20% до 2021 г., създавайки екологична криза, съизмерима по сериозност с климатичните промени.
Нови данни свидетелстват за бума на употребата на пластмасови бутилки, заради който до края на десетилетието ще бъдат продадени над половин трилион шишета.
Над 480 млрд. пластмасови бутилки са били продадени по света през 2016 г. До 2021 г. този брой ще се повиши на 583,3 млрд.
Повечето шшета с вода и безалкохолни напитки се правя от полиетилен терефталат, който се рециклира много добре. На практика обаче усилията пластмасовите бутилки да се събират и да не замърсяват почвата и океаните се провалят.
По-малко от половината пластмасови бутилки, купени през 2016 г., са били събрани за рециклиране, и само 7% са използвани за направата на нови бутилки. Вместо това повечето шишета попадат на сметищата или в океаните.
Всяка година между 5 и 13 млн. тона пластмаса отиват във водните басейни, попадайки впоследствие в птиците, рибата и останалите морски организми. До 2050 г. океаните ще съдържат повече пластмата, отколкото риба.
Експертите са категорични, че тези отрови вече си проправят път до хранителната верига на човечеството.
Учени от Гентския университет са установили, че хората, които консумират морска храна, поглъщат около 11 000 микроскопични частици пластмаса всяка година. Миналата година например пластмаса е открита в 1/3 от уловената във Великобритания риба. Този опасен процес притеснява сериозно учените, които са на мнение, че пластмасата представлява сериозен риск за човешкото здраве, пише Guardian.
Мнозина експерти призовават пластмасовите бутилки да бъдат рециклирани или позвани повторно, а не да бъдат изхвърляни след еднократна употреба.
"Пластмасовото замърсяване е опасност с мащабите на климатичните промени, тъй като то засяга всяка естествена система на планетата и увеличаващ се брой живи огранизми. Науката е категорична, че пластмасата не може да се усвоява успешно в хранителната верига. Веднъж попадне ли в храната, тя внася изключително вредни токсини на трапезата ни", заявява Уго Таголм, споциалист по опазване на моретата.
Основният брой пластмасови бутилки се произвежда от най-големите световни компании за напитки. 6-те подобни топ компании използват, взети заедно, само 6,6% от рециклирания полиетилен терефталат, сочат данни от Грийнпийс. 1/3 от тях нямат никакво намерение да увеличават този процент, а нито една от тях не се стреми да произвежда бутилките си на 100% по този начин.
Пластмасовите бутилки могат да се правят на 100% от рециклирана пластмаса. Процесът е по-евтин и по-малко енергоемък. Големите производители на напитки обаче отказват да прегърнат идеята по естетически причини - защото искат бутилките им да са прозрачни и лъскави.
Учени и екологични организации продължават да настояват индустрията да стане по-отговорна и да помогне за опазването на планетата и човешкото здраве.