Meta заплаши да премахне новинарското съдържание от Facebook в САЩ. Компанията възразява срещу законопроект, който би дал на медиите по-големи правомощия да договарят такси за съдържание, което се споделя във Facebook, съобщава Би Би Си.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Подобен закон в Австралия, който влезе в сила през март 2021 г., доведе до спиране за кратко на новините в социалната мрежа. Тогава Meta бързо отмени решението си след лавина от критики, сключвайки споразумение с австралийското правителство.
ОЩЕ: Meta е изправена пред рекордни глоби от ЕС
Meta твърди, че тяхната платформа осигурява по-голям трафик на новинарските издания, които изпитват затруднения, и че издателите публикуват във Facebook, защото това е от полза за тях – следователно не може медиите да искат Meta да им плаща.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Американският проект на Закон за конкуренцията и опазването на журналистиката бе внесен в Конгреса и се ползва с двупартийна подкрепа. Той ще даде на издателите и радио-телевизионните оператори по-големи правомощия за колективно договаряне с компаниите за социални медии за по-голям дял от приходите от реклама.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
ОЩЕ: Пак удар по Зукърбърг: Ирландия глоби Meta с 265 млн. евро
Медийните компании твърдят, че Meta генерира огромни суми от новинарски статии, споделени в платформата.
По време на пандемията местните медии изпитваха особени затруднения, тъй като Meta реализираше огромни печалби, напомня Би Би Си.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Компанията на Марк Зукърбърг Meta обаче твърди, че този разказ е погрешен и че именно платформата привлича трафик към новинарските материали, споделени в нея.