Изпълнителният съвет на Международният валутен фонд одобри незабавно отпускане на около 700 млн. долара за Пакистан на 11 януари като част от програма за подпомагане на закъсалата южноазиатска страна в условията на икономическа криза.
Средствата
Средствата бяха отпуснати, след като управителният съвет на Международния валутен фонд одобри първия преглед на деветмесечното споразумение за заем в размер на 3 млрд. долара, постигнато през юли 2023 г., за да помогне на Пакистан да преодолее кризата с платежния баланс и да обслужва осакатяващия външен дълг.
С изплащането в четвъртък общият размер на отпуснатите средства по споразумението възлиза на около 1,9 млрд. долара, потвърди Фондът в изявление.
Отчита се напредъкът на Пакистан по програмата "подкрепи значимия напредък в стабилизирането на икономиката след сътресения", заяви заместник-управляващият директор на МВФ Антоанет Сайех, според изявлението.
Икономическите условия в Пакистан са се подобрили
"В момента се наблюдават несигурни признаци на засилване на активността и отслабване на външния натиск", каза тя и добави, че "продължаващата силна ангажираност остава от решаващо значение, за да се гарантира, че настоящата динамика ще продължи и стабилизирането на пакистанската икономика ще се утвърди".
МВФ заяви, че макроикономическите условия в Пакистан "като цяло са се подобрили" след изпълнението на програмата, и прогнозира икономически растеж от два процента през тази година.
Фискалната позиция е укрепнала, чуждестранните резерви са се увеличили, а валутният курс е "като цяло стабилен", добави той.
Въпреки посочения от МВФ напредък, потребителската инфлация в Пакистан остава висока, като според статистическото бюро на страната е нараснала с 29,7% през годината до декември.
В изявлението си МВФ посочва, че инфлацията може да намалее до 18,5% на годишна база до средата на тази година, стига политиката да е "подходящо строга".
Още: Директорът на МВФ към България: Овладейте инфлацията