След ареста на финансовия директор на китайската компания „Huawei“ Мън Уанжоу през декември 2018 г., канадската полиция не е искала от граничарите да им предоставят пароли за нейните електронни комуникационни устройства. За това съобщава ТАСС по информация от „Reuters“.
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
Още: Европа откри начин как САЩ да участват в миротворческата мисия в Украйна
Според агенцията това е заявил и полицаят Гурвиндер Даливал, който участва във възобновените изслушвания във Върховния съд на провинция Британска Колумбия във Ванкувър относно евентуалната екстрадиция на Мън Уанжоу в САЩ. Даливал увери съда, че заедно с партньора си са отнели електронните устройства на финансовия директор на „Huawei“ и са ги поставили в специални помещения за съхранение, но не е изисквано от тях да им предоставят пароли, нито са щели да търсят каквато и да е информация в тези устройства.
По-рано канадски служител на граничната охрана заяви в съда, че е помолил Мън Уанджоу да му даде паролите за нейните телефон и лаптоп и че тя му ги е предоставила доброволно.
От края на октомври съдът започна да изслушва показания на свидетели, на които се задават въпроси относно задържането на финансовия директор на канадска територия. Адвокатите на Мън Уанджоу искат от съда да провери и фактите за евентуални злоупотреби от американски служители, които могат да доведат до задържането на техния клиент в Канада. Адвокатите настояват, че американската страна може да "информира неправилно" канадските правоприлагащи органи за някои от фактите, които в крайна сметка са довели до задържането на финансовия директор на китайска компания на летището във Ванкувър в нарушение на закона за екстрадицията.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
Настоящият етап от изслушванията ще продължи до 27 ноември, датите на следващите изслушвания все още не са обявени. Съдът трябва да вземе окончателното решение през пролетта на 2021 година. В САЩ „Huawei“, нейните дъщерни дружества и самата Мън Уанджоу са обвинени по 23 обвинения, включително индустриален шпионаж и нарушаване на американските санкции срещу Иран.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
В края на 2018 г. възникна дипломатическо напрежение между Отава и Пекин заради ситуацията със задържането на финансовия директор на „Huawei“. Малко след това властите на КНР задържаха двама канадски граждани, които са обвинени в действия, застрашаващи националната сигурност на Китай.
* Инфо: БГНЕС.