Колумбия заговори за „война“ срещу левите партизани, обяви извънредно положение и изпрати хиляди войници, за да овладее насилието, при което загинаха най-малко 100 души и което заплашва да провали крехкия мирен процес в страната. Само за пет дни в три колумбийски департамента - от отдалечената амазонска джунгла в южната част до планинската североизточна граница с Венецуела, където сраженията са довели до разселването на близо 20 000 души, се стигна до кръвопролития.
Още: Колумбия обяви извънредно положение в граничен район с Венецуела
Анализаторите твърдят, че насилието е причинено от война между съперничещи си милиции, които смятат, че затихващият мирен процес е заплаха за тяхното единство и за печалбите им от свръхдоходоносната търговия с кокаин.
Още: Колумбия отчете рекорд в производството на кокаин
Снимка: президентът Густаво Петро, Getty Images
Президентът обяви война
Президентът Густаво Петро, който досега залагаше на стратегия за деескалация и диалог, сигнализира, че кризата ще доведе до промяна в политиката. В понеделник той отправи предизвикателно предупреждение към лидерите на Армията за национално освобождение (ELN), за която се твърди, че стои зад нападенията на съперничещи си леви групировки, при които в пограничните райони бяха убити 80 души.
„ELN е избрала пътя на войната и война ще има“, заяви Петро, преди да обяви локално състояние на „вътрешни безредици“ и „икономическо извънредно положение“. Декларациите дават възможност на местните власти да ограничават движението на хора и да вземат други извънредни мерки.
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Около 5000 военнослужещи вече са разположени в пограничния район с надеждата да овладеят някои от най-тежките прояви на насилие в Колумбия от години насам.
Репортери на AFP в град Тибу са станали свидетели на въоръжени с тежка техника войници, които се събирали в казармите и получили заповеди от висши офицери. Те все още не са влезли в пряк сблъсък с партизанските бойци и не са се разположили в най-критичните зони, където според висши офицери насилието все още е факт.
Снимка: президентът Густаво Петро, Getty Images
Още: Серийна убийца с псевдонима Куклата е арестувана в Колумбия (СНИМКИ и ВИДЕО)
Задълбочаване на кризата
Колумбия се радваше на почти десетилетие на относителен мир, но отделни части на страната все още се контролират от различни леви партизани, десни паравоенни формирования и наркокартели.
През уикенда ужасени жители пренасяха вещите си на претоварени мотоциклети и лодки или се качваха на задните седалки на отворени камиони, за да избягат от граничния регион с Венецуела. Колумбийският военен генерал Ерик Родригес заяви, че повече от 19 800 души са се събрали в приютите в Тибу и други градове. Други са преминали границата с Венецуела - за някои от тях това е завръщане в страната, от която са избягали от икономически и политически сътресения.
Още: Български гражданин опита да си пререже гърлото на летището в колумбийската столица Богота (ВИДЕО)
Множество фронтове
В понеделник Министерството на отбраната на Колумбия съобщи също, че 20 души са били убити в боеве между съперничещи си леви групировки в покрития с джунгли амазонски департамент Гуавиаре.
Снимка: президентът Густаво Петро, Getty Images
В сблъсъците са участвали съперничещи си отцепници от ФАРК - леви партизани, които, за разлика от Революционните въоръжени сили на Колумбия, не са подписали мирни споразумения.
Още: Извън Бразилия: Коя държава в Южна Америка е с най-много население
Сблъсъците са сериозно предизвикателство за Петро, който от избирането си през 2022 г. подкрепя политиката на „пълен мир“. В условията на ожесточена опозиция той започна преговори с различните твърдолинейни въоръжени групировки, които все още контролират части от Колумбия. Критиците твърдят, че неговият подход е окуражил групировките, които са дълбоко замесени в организираната престъпност, и им е дал възможност да увеличат властта и влиянието си.
Мирното споразумение с ФАРК от 2016 г. беше обявено за повратна точка в продължаващия вече шест десетилетия конфликт между колумбийските сили за сигурност, партизаните, десните паравоенни формирования и наркобанди, в който са загинали близо половин милион души. Дисидентските фракции обаче продължават да контролират територии в няколко части на Колумбия - най-големият производител на кокаин в света.
Още: Наркокартелите в Колумбия със свръхпроизводство на кокаин - дилърите не смогват