Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде са ракетите на САЩ в Европа и колко е глобална противоракетната им отбрана?

11 август 2015, 15:05 часа • 8981 прочитания

Планът на Вашингтон за създаване на система за противоракетна отбрана (ПРО), която надеждно да защитава територията на най-влиятелната държава в света от балистични ракети, се явява един от главните проблеми в съвременните отношения между Съединените щати и Руската федерация.

Русия не желае състезание във въоръжаването, но разполага с достатъчно финансови средства и възможности, за да отвърне подобаващо на американската система за противоракетна отбрана (ПРО), заяви неотдавна Сергей Лавров, външният министър на Руската федерация.

Към настоящия момент САЩ има два стратегически района за противоракетна отбрана на своята територия – в Аляска и в Калифорния. Русия пък има един позиционен район, който се намира в района на Москва.

Понастоящем САЩ планира да създаде и така наречения трети позиционен район – Европа. Фактически това означава създаване на почти глобална система за противоракетна отбрана, която би могла да измени настоящия баланс на силите на Земята.

Основните партньори в противоракетната отбрана на САЩ в Европа и Югозападна Азия са Турция, Германия, Холандия, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Във всяка една от тези страни има разположени ракетни комплекси „Patriotic PAC – 3”.

Системи за ранно предупреждение са разработени съвместно с Дания и Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия. Израел пък разполага със система за противоракетна отбрана „Хец – 2“, а Кувейт и Япония - със зенитни ракетни комплекси.

Към настоящия момент се водят преговори с Испания, Румъния и Полша за инсталиране на площадки от типа „Аegis Ashore”. САЩ провежда съвместни университетски изследвания по отношение на ПРО или пък води преговори на политическо ниво за включване в противоракетната отбрана с Франция, Чехия, Италия, Австралия, Катар и Южна Корея.

Като част от НАТО, България също участва в сътрудничеството за създаване на противоракетна отбрана, но не се водят преговори на междудържавно ниво със САЩ.

Използвани източници: Missile Defense Agency - U.S. Department of Defense(MDA.Mil); NATO (Nato.Int); Raytheon.com; РИА „Новости“.

Автор: Teодор Спасов

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес