Технологичният милиардер и главен изпълнителен директор на „Тесла“ Илон Мъск беше в Китай. На среща в Пекин той се видя с премиера Ли Цян, който обеща страната "винаги" да бъде отворена за чуждестранни фирми. Премиерът е втората по важност фигура в политическата йерархия на Китай. Това е второто пътуване на Мъск за по-малко от година до най-големия пазар за електрически превозни средства в света.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Китайският държавен телевизионен оператор CCTV каза, че Мъск - един от най-богатите хора в света - е провел среща с висш търговски служител, публикувайки снимка на собственика на X в голямата държавна къща за гости Diaoyutai в Пекин. Мъск има обширни бизнес интереси в Китай и последното му посещение беше през юни миналата година. „Тесла“ не отговори на исканията на AFP за потвърждение на посещението на Мъск, нито сподели своя маршрут за пътуването.
„По покана на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, изпълнителният директор на „Тесла“ (САЩ) Илон Мъск пристигна в Пекин този следобед“, извести държавната телевизия CCTV. Държавните медии съобщиха, че Мъск се е срещнал с Рен Хунбин, ръководител на търговския съвет, "за да обсъдят следващите стъпки в сътрудничеството и други теми".
Още: Мъск: Америка върви към изчезване
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Магнатът е противоречива фигура на Запад, но в Китай електрическите превозни средства на „Тесла“ се превърнаха в основен елемент от градския живот на средната класа. След като веднъж осмиваше китайските електромобили, Мъск ги описа тази година като „най-конкурентните автомобилни компании в света“. „Хубаво е да видим, че електрическите превозни средства напредват в Китай“, каза той, цитиран от държавата телевизия в неделя. „Всички автомобили ще бъдат електрически в бъдеще.“ Самата компания на Мъск обаче се сблъска с проблеми във втората по големина икономика в света: през януари „Тесла“ изтегли над 1,6 милиона електрически превозни средства в Китай, за да коригира техния софтуер за управление.
Honored to meet with Premier Li Qiang.
We have known each other now for many years, since early Shanghai days. pic.twitter.com/JCnv6MbZ6WОще: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
— Elon Musk (@elonmusk) April 28, 2024
Пристигането му в Китай съвпада с ожесточена ценова война между фирми, които отчаяно се стремят да продължат напред в силно конкурентния пазар на електромобили. Местният китайски автомобилен гигант "Build Your Dreams" (BYD) изпревари „Тесла“ през четвъртото тримесечие на 2023 г., за да стане най-продаваният електромобил в света. „Тесла“ си върна тази титла през първото тримесечие на тази година, но BYD остава твърдо на върха на родния пазар. Посещението на Мъск се случва, когато Пекин е домакин на мащабно автомобилно изложение.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Последната надежда на „Тесла"
Коментарите под публикации за пристигането на Мъск в сайта на социалните медии Weibo бяха пълни със спекулации, че знаменитият магнат ще присъства на Auto China, докато е в Пекин. Един потребител предположи, че посещението на Мъск е било мотивирано от желание да тества SU7, първият модел кола, пуснат по-рано тази година от китайския технологичен гигант Xiaomi. Навлизането на Xiaomi в конкурентния сектор на електромобилите изглежда започва положително, като изпълнителният директор Лей Джун каза този месец, че предварителните поръчки са надхвърлили очакванията от три до пет пъти.
Още: Русия ще печели още и още територии, ако войната продължи: Мъск с прогноза
Други коментатори писаха, че пътуването на Мъск е имало за цел да му даде възможност да говори с китайски служители относно възможността за въвеждане на технологията за пълно самоуправление (FSD) на „Тесла“ на местния пазар. „FSD е последната надежда на „Тесла“ да спаси вътрешните си продажби“, отбеляза един потребител на Weibo.
Интересите на Мъск в Китай отдавна кара политиците във Вашингтон да вдигат учудено вежди. Президентът Джо Байдън каза през ноември 2022 г., че връзките му с чужди държави „заслужават“ проверка. Магнатът също предизвика полемика, като предложи самоуправляващият се остров Тайван да стане част от Китай. Тази позиция беше приветствана от китайските официални лица, но дълбоко разгневи Тайпе.
Още: След смъртта на милиардерка: Повдигнаха се въпроси за безопасността на Tesla