Полицията в Канада възнамерява до края на деня днес, 18.02., да сложи край на продължилия три седмици протест на шофьорите, които държат под обсада столицата Отава. Станалият известен като „Конвой на свободата“ протест, към който се присъединиха хиляди демонстранти и около 400 тежкотоварни камиони, накараха премиера Джъстин Трюдо да поеме извънредни правомощия за първи път от над 50 години.
Още: Тръмп посрещна Мелони във Флорида - ето за какво разговаряха (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Боно, Дензъл Уошингтън, Майкъл Джей Фокс с медал от Джо Байдън (ВИДЕО+СНИМКИ)
От 28 януари насам, когато първите шофьори достигнаха Отава, това се превърна в една от най-тежките кризи в управлението на Трюдо, откакто той пое властта през 2015 г., съобщи Ройтерс. Още вчера полицията извърши първите няколко ареста, включително на Крис Барбър, един от основните организатори на конвоя и набиращи средства в негова подкрепа. Полицията ще създаде периметър със 100 контролно-пропускателни пункта около центъра на Отава, където хората няма да могат да влизат без основателна причина, заявиха от полицията.
„Този уикенд ще изглежда много различно от последните три уикенда“, закани се временно поелият поста началник на полицията в Отава Стив Бел след оставката на предшественика му.
Наричайки блокадите „заплаха за демокрацията“, Трюдо призова за спешни мерки в понеделник, като даде на правителството си временни правомощия да сложи край на вълненията. „Незаконните блокади и окупацията трябва да спрат и границите да останат отворени“, заяви Трюдо пред депутатите вчера, когато парламентът дебатира Закона за извънредните ситуации, който трябва да бъде приет в рамките на седем дни след обявяването. От опозиционната Консервативна партия обаче смятат, че няма нужда да се прилага Законът за извънредните ситуации, особено след като блокадите на границата са приключили. Консерваторът Джеръми Пацър каза пред Камарата на общините в четвъртък, че хората по света са разтревожени да видят, че Трюдо "се спуска върху мирни протестиращи с чук". „Това е абсолютен срам“, добави той.
Още: Пожар уби над 500 животни в магазин за домашни любимци в Далас (ВИДЕО)
Още: Елена Поптодорова: Тръмп не храни топли чувства към Зеленски
Много протестиращи също настояват, че няма да напуснат столицата, докато исканията им не бъдат изпълнени. „Отменете задължителните ваксини и ограниченията, върнете ни нашите права и това ще приключи“, каза един от тях в четвъртък. „Всички ще се върнем при семействата си.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отново стрелба във Вашингтон, петима са ранени (ВИДЕО)
Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара
Същевременно Канадската асоциация за граждански свободи (ACLC) обяви, че ще съди федералното правителство, тъй като „високият праг, необходим за използване на Закона за извънредните ситуации, не е достигнат“. Според Ноа Менделсон Авив, изпълнителен директор на ACLC, използването на този закон е „ненужно, неоправдано и противоконституционно“. „Тази сутрин изслушах внимателно забележките на министър-председателя и не чух нито една нова правна причина за въвеждане на национално извънредно положение, нито за колосалната сила, която правителството се надява да използва, за да заобиколи демократичния процес“, каза тя в свое изявление, цитирано от La Presse. Асоциацията ще оспори предприетите мерки в съда заради „нарушаване на гражданските свободи“, произтичащи от замразяването на банкови сметки на протестиращи или предаване на тяхна лична финансова информация.
Още: Трюдо: Протестиращите получават пари от САЩ и от други страни
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието