Неделя (3 декември) се оказа доста интензивна за американския президент Доналд Тръмп по отношение на ФБР. В Twitter, Тръмп атакува на три пъти Федералното бюро за разследване, използвайки бившия директор на ФБР Джеймс Коми като повод.
Tainted (no, very dishonest?) FBI “agent’s role in Clinton probe under review.” Led Clinton Email probe. @foxandfriends Clinton money going to wife of another FBI agent in charge.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 декември 2017 г.
After years of Comey, with the phony and dishonest Clinton investigation (and more), running the FBI, its reputation is in Tatters - worst in History! But fear not, we will bring it back to greatness.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 декември 2017 г.
Report: “ANTI-TRUMP FBI AGENT LED CLINTON EMAIL PROBE” Now it all starts to make sense!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 декември 2017 г.
Според Тръмп, репутацията на ФБР е съсипана и тотално опетнена, а пари от Хилари Клинтън отивали при съпругата на "друг ФРБ агент", който в момента е на ръководен пост. Става въпрос за Питър Щрок, който е част от екипа на специалния прокурор Робърт Мълър, разследващ руската намеса в американските президентски избори. Щрок вече е освободен от екипа, защото проявил симпатии към Клинтън и анти-Тръмп настроения в разговор със свой колега по електронната поща. Агентът е работил и по разследването срещу Хилари Клинтън – дали в качеството си на държавен секретар тя е нарушила закона, използвайки необезопасен, частен сървър и имейл, за да изпраща служебни материали и съобщения, уточнява Fox News. Припомняме, че по това време директор на ФБР е Коми, който в крайна сметка препоръча на тогавашния главен прокурор на САЩ и американски правосъден министър Лорета Линч да не повдига криминални обвинения на Клинтън.
Коми, както и друг главен прокурор от времето на Обама – Ерик Холдър, отвърнаха на нападките, но по-интересно е, че те дойдоха часове след като бившият съветник по националната сигурност на Тръмп – Майкъл Флин, пледира виновен пред съда за лъжесвидетелстване пред агенти на ФБР. Оказа се, че Флин е излъгал, че не е имал две срещи с руския посланик в САЩ Сергей Кисляк, информира Bloomberg. Първата е била на 22 декември, когато Флин е говорил с Кисляк Русия да отложи или директно да гласува против резолюция в Съвета за сигурност на ООН, която осъжда заселническата политика на Израел в Палестина. За тази среща и договорката Флин е бил инструктиран от зетя на Тръмп – Джаред Къшнър, твърди Bloomberg, позовавайки се на свои източници. По това време Флин е част от преходния административен екип на Тръмп, който встъпи официално в длъжност като президент на САЩ месец по-късно.
Втората среща вече касае санкциите, наложени от предишния американски президент Барак Обама на Русия заради вмешателство в американските президентски избори. Съгласно тези санкции, 35 руски дипломати трябваше да напуснат САЩ, а Флин е говорил с Кисляк в опит да убеди Москва да не вдига градусите на напрежение. След срещата той отново докладвал на "висш служител" в екипа на Тръмп. Това най-вероятно Катлийн Макфарлънд, която беше зам.-съветник по националната сигурност на Тръмп до април, 2017 година и беше доведена в администрацията от Флин, а през май беше номинирана от Тръмп за посланик на САЩ в Сингапур.
Засега Тръмп не коментира лично случващото се с Майкъл Флин и потвърждението, че той не е действал самосиндикално при срещите си с Кисляк. Адвокатът на Белия дом Тай Коб обаче обяви, че в показанията си пред съда Флин не хвърля вина върху друг за действията си, освен върху себе си.