В доклад на неправителствената организация Global Witness се посочва, че през миналата година в света са били убити най-малко 177 активисти, борещи се за опазване на околната среда.
Шестдесет от убийствата са извършени в Колумбия, което я прави най-смъртоносната страна за защитниците на околната среда, съобщи Би Би Си.
Global Witness твърди, че много малко от извършителите на убийства са изправени пред съда.
Групата за натиск твърди, че безнаказаността на убийците подхранва по-нататъшното насилие.
Броят на смъртоносните нападения срещу защитници на околната среда в Колумбия почти се е удвоил през 2022 г.
В доклада си групата посочва, че общият брой на убитите в страната, откакто е започнала да записва данни за нападенията срещу природозащитници през 2012 г., възлиза на най-малко 382 души.
Макар това да я прави страната с най-голям брой убийства на зелени активисти навсякъде по света, други държави в Латинска Америка също се оказаха смъртоносни.
В Бразилия са регистрирани 34 убийства на защитници на околната среда, в Мексико - 31, а Хондурас - 11.
В района на Амазонка са извършени 39 убийства, като много от жертвите са от коренните общности.
Според доклада тези хора са изправени пред редица заплахи от дейности, включващи добив на злато и дърводобив. Твърди се, че няколко компании, базирани в Обединеното кралство, ЕС и САЩ, са свързани с нарушения на правата на човека.
"Изследванията показват отново и отново, че коренните народи са най-добрите пазители на горите и следователно играят основна роля за смекчаване на климатичната криза", заяви старши съветникът на Global Witness Лаура Фуронес.
Освен в Латинска Америка, 11 активисти за опазване на околната среда са убити и във Филипините.
Global witness заяви, че пълният мащаб на убийствата е неизвестен, като липсата на независим мониторинг и ограниченията върху свободната преса в много страни водят до занижено отразяване на случаите.
Те призоваха правителствата по света спешно да се заемат с този въпрос, като добавиха, че еко-защитниците все по-често са подложени и на правен натиск, предава БГНЕС.
ОЩЕ: ООН: Колумбия постави нов рекорд в производството на кокаин