"Не мога да разбера и дума" - така американският президент Доналд Тръмп реагира на въпрос на индийски журналист по време на визитата на индийския премиер Нарендра Моди в САЩ. Тръмп е с Моди, докато в Германия тече традиционната ежегодна Мюнхенска конференция по въпросите на сигурността. Епизодът с индийския журналист обаче е само щипката сол в това, което всъщност опитва да направи американският президент. По-конкретно - да удари в сърцето Китай и Русия.
По време на посещението на Моди, Тръмп отново рекламира инициативата IMEC (търговски коридор Индия - Близкия изток - Европа), която индийският премиер подкрепи. Инициативата в най-общи линии цели създаване на жп линии, пристанища, прокарване на подводни кабели.
Още: Заради санкциите: Индия и Китай отказват доставки на руски петрол
"Истинската цел на Тръмп не е Русия, а Китай" - този коментар направи беларуската опозиционна медия NEXTA, припомняйки как Китай опита с новия Път на коприната да преобърне глобалния ред.
Trump struggles to understand Indian journalist’s accent—awkward moment goes viral
— NEXTA (@nexta_tv) February 14, 2025
Meanwhile, Modi’s visit to the U.S.—where he secured major energy and defense deals—has been a massive blow to Moscow.
🔹 Trump is quietly taking over one of Russia’s largest export markets and… pic.twitter.com/Ulcl7omFkN
Междувременно посещението на Моди в САЩ – където той осигури големи енергийни и отбранителни сделки – беше огромен удар за Русия. Тръмп тихомълком превзема един от най-големите експортни пазари на Русия и "верен приятел" – като същевременно гарантира, че Индия няма да плаща в рупии. Индия ще получи американски изтребители пето поколение F-35 (САЩ вече е доставчик номер 3 на оръжие за Индия, обемът в този сектор е 20 млрд. долара, а руският дял на индийския оръжеен пазар се сви от 62% на 34%) и изглежда няма да е обект на повишени американски мита, коментира BBC. До 2030 година търговският обмен между Индия и САЩ ще стане 2,5 пъти по-голям и ще достигне 500 млрд. долара - основите за това бяха положени на сегашната среща на Тръмп и Моди. Важен елемент е бъдещо по-сериозно присъствие на Tesla в Индия, с откриване на нов завод.
Още: Засилва се напрежението между Австралия и Китай заради "Пътя на коприната"