В понеделник прогресивните депутати от Демократическата партия призоваха президента на САЩ Джо Байдън да промени подхода на Щатите към войната в Украйна, като започне преки преговори с Русия.
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
В писмо, подписано от 30 демократи от Прогресивната група в Конгреса, ръководена от Прамила Джаяпал, се казва, че те оценяват ангажимента на Байдън "към легитимната борба на Украйна срещу агресивната война на Русия" и признават, че икономическата, военната и хуманитарната помощ на САЩ е от решаващо значение за успеха на Киев в борбата с Москва.
В позицията, за която първи съобщи в. "Вашингтон пост", законодателите либерали заявяват, че дипломатическите усилия също трябва да бъдат част от подхода на САЩ за прекратяване на войната, която има катастрофални последици за украинския народ и заплашва със световна продоволствена криза и криза на бедността заради увеличаване на цените на горивата и зърното.
"Като законодатели, отговорни за изразходването на десетки милиарди долари на американските данъкоплатци за военна помощ в конфликта, ние вярваме, че подобно участие в тази война поражда и отговорността на Съединените щати да проучат сериозно всички възможни пътища, включително пряко взаимодействие с Русия, за да намалят вредите и да подкрепят Украйна в постигането на мирно решение", пишат депутатите.
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
На пресконференция през юни Байдън призна тази възможност, когато беше попитан дали Украйна ще трябва да отстъпи територия на Русия, за да се сложи край на конфликта. "Струва ми се, че в някакъв момент ще трябва да се стигне до споразумение чрез преговори. А какво включва това, не знам. Не мисля, че някой знае в момента", каза тогава той пред репортери, припомня Voice of America.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
Депутатите сега уточняват в писмото си, че САЩ не трябва да оказват натиск върху Украйна, за да я накарат да приеме дадено споразумение. Те пишат, че всяка подобна рамка вероятно ще включва стимули за прекратяване на военните действия, включително някаква форма на облекчаване на санкциите. Също така ще обедини международната общност, за да създаде "гаранции за сигурност за свободна и независима Украйна, които да са приемливи за всички страни, особено за украинците".
От агресивното нахлуване на Русия в Украйна през февруари досега САЩ са изпратили хуманитарна, икономическа и военна помощ на Киев на стойност близо 60 млрд. долара. В писмото от понеделник членовете на Прогресивната група в Конгреса заявяват, че все още подкрепят продължаването на помощта. Тя е под въпрос, защото ако Републиканската партия поеме контрол над Конгреса след междинните избори през ноември, може сериозно да съкрати подкрепата за Украйна.
ОЩЕ: Ще спрат ли републиканците парите на САЩ за Украйна, ако поемат контрол над Конгреса?
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против
Лидерът на малцинството в Камарата на представителите Кевин Маккарти, който е на път да стане председател на камарата, ако републиканците спечелят, заяви, че продължаването на американската помощ за Киев не е сигурно предвид вътрешните икономически проблеми. Пред американското издание за политически новини Punchbowl News миналата седмица той каза, че няма как да се напише "празен чек на Украйна".
Не всички републикански лидери са съгласни с това. Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл призова за повече американска помощ за Украйна в изявление от миналия петък: Той заговори за включване на допълнителна противовъздушна отбрана, далекобойни оръдия, хуманитарна и икономическа подкрепа още преди зимата.
Прогресивните демократи все пак хвалят подхода на Байдън, като заявяват, че политиката на администрацията е от решаващо значение за предотвратяването на пълномащабен ядрен конфликт.
"Не си правим илюзии по отношение на трудностите, свързани с ангажирането с Русия, като се има предвид нейното възмутително и незаконно нахлуване в Украйна и решението ѝ да извърши допълнителни незаконни анексии на украинска територия. Въпреки това, ако има начин да се сложи край на войната, като същевременно се запази свободна и независима Украйна, отговорност на Америка е да използва всички дипломатически пътища", пише в писмото.