Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гренландия: Причините защо е толкова важна

16 януари 2025, 07:30 часа • 1356 прочитания

Медийното възмущение срещу новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който публично не изгаря от желание да подкрепи Украйна срещу нападналата я Русия, без да изключва използването на военна сила за придобиване на Гренландия (и Панамския канал), е правилно и разбираемо. Според The National Interest то обаче пропуска нарастващото стратегическо измерение на Арктика и напредъка на Русия и Китай в отстояването на претенциите си. Гренландия е богата на минерални находища и нейното географско положение прави контрола над нея и Арктика от решаващо значение за проектиране на сила и осигуряване на търговски маршрути.

Много зрители на втория сезон на "Шоуто на Тръмп" виждат подстрекателството към война заради Гренландия на новоизбрания президент просто като още един аспект от неговата буйна личност, а не нещо, което трябва да се приема на сериозно. Това пропуска значителните последици от амбициите на Тръмп. Изменението на климата, което Тръмп заклейми като измама, топи ледените шапки на Арктика, потенциално разкривайки недостъпни преди това находища на суровини. Стратегическата позиция на Гренландия и богатите запаси от суровини, включително нефт, газ, цинк, мед, платина и редкоземни елементи, я правят от решаващо значение в Арктическия регион. Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?

Според американски официални данни, регионът "държи" около 13% от неоткрития нефт в света и 30% от неоткрития природен газ. Геоложката служба на САЩ изчислява, че в Гренландия има 1,5 милиона тона запаси от редкоземни елементи при близо 1,8 милиона тона в САЩ. Китай обаче води с 44 милиона тона тона и може да ги използва като лост в търговска война. Предвид митническите заплахи на Тръмп към Китай, находищата на редкоземни метали в Гренландия стават все по-значими.

Близостта на Гренландия до арктическите корабни пътища означава, че тя може да играе ключова роля в управлението, осигуряването и контрола на тези нови търговски пътища. Североизточният проход, известен също като Северния морски път, е корабен маршрут по протежение на арктическото крайбрежие на Русия, който свързва Атлантическия и Тихия океан. Този маршрут става все по-важен поради топенето на ледовете в Арктика, създавайки постоянно използваеми маршрути, които могат да намалят времето за транспорт и разходите между Европа и Азия. Още: Politico: Нахлуването на Тръмп в Гренландия ще бъде „най-кратката война в света“

Геополитическата динамика, включваща Гренландия, Русия, Китай и Съединените щати, ще повлияе на бъдещето на световната търговия и международните отношения не само в Далечния север, но и в по-голямата игра за глобално предимство между трите велики сили.

Геополитическото мислене на Русия

Гренландия граничи с GIUK, ключова военноморска въздушна точка между Гренландия, Исландия и Обединеното кралство, която беше внимателно наблюдавана по време на Студената война. Напоследък Русия засили патрулирането на подводници и ученията там. Москва осъзнава икономическите и стратегическите рискове и потенциала на тези сериозни промени и масово разширява присъствието си на север като част от стратегия за Арктика. Още: В САЩ вече има законопроект "Закон да направим Гренландия отново велика"

Още на 26 октомври 2020 г. руският диктатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца от Трибунала в Хага, официално прие новата "Стратегия за развитие на Арктическата зона на Руската федерация и осигуряване на националната сигурност за периода до 2035 г.". Русия, чийто източен край се намира само на 55 мили през Беринговия проток от бреговете на Аляска, от години дава приоритет на разширеното присъствие в Арктика чрез обновяване на летища, добавяне на бази, обучение на войски и развитие на мрежа от военни отбранителни системи по северната граница. 

Голямата амбиция на Русия е развитието на Северния морски път през Арктическо море, което би съкратило почти наполовина времето за превоз на китайски стоки до Европа през Суецкия канал. Голяма част от първоначалните планове на Русия за извличане на нейните арктически ресурси включваше Запада. С нахлуването на Путин в Украйна европейските корабни компании прекъснаха връзките си с руските оператори през 2022 г., а западните енергийни компании изоставиха своите проекти. Още: "Ще купи ли Тръмп Гренландия": Датският премиер иска спешни разговори с новия президент на САЩ

Войната на Русия в Украйна показа колко живо е геоикономическото мислене, особено в Москва, включително в имперски категории. Дори по отношение на Аляска, Русия също е наясно с нейните "исторически граници". Например, когато президентът на САЩ Джо Байдън заяви в речта си във Варшава през март 2022 г., че инвазията на Русия в Украйна означава, че тя се връща "назад към ХІХ век", руското посолство в Канада публикува в социалната мрежа "X" следното: "Русия уважава суверенните граници. Но когато сте в Полша и говорите за връщане на Русия към ХІХ век, ние нямаме нищо противЮ. Поне по отношение на Аляска, това е препратка към руската собственост върху територията, преди тя да бъде продадена на САЩ през 1867 г. Независимо дали тази забележка наистина е била направена сериозно или не, неоимперският дискурс на Русия за Аляска трябва да се приема много сериозно от САЩ, особено защото геостратегическите интереси на САЩ са заложени на карта в Арктика. Още: Над половината гренландци подкрепят присъединяване към САЩ. Дания готова да обсъди с Тръмп Арктика

Съединените щати наваксват

Съединените щати отговарят с маневри и разширяване на военното си присъствие в региона. В тази нова Студена война Аляска има централна роля. Военновъздушните сили на САЩ разположиха десетки изтребители F-35 в Аляска и обявиха през 2022 г., че щатът ще бъде домакин на "най-голямата концентрация на въздушна мощ от 5-о поколение".

Още през януари 2021 г. армията на САЩ публикува първия си стратегически план за "възвръщане на господството в Арктика". Военноморските сили на САЩ, които проведоха учения над и под леда в Арктическия кръг през март 2022 г., също разработиха план за защита на американските интереси в региона, предупреждавайки, че слабостта там би означавала, че "мирът и просперитетът ще бъдат все по-оспорвани от Русия и Китай, чиито интереси и ценности се различават драматично от нашите". Още: Вместо неразумни заплахи Тръмп може да купи Гренландия и това ще е сделката на века

Изправено пред това предизвикателство, федералното правителство на САЩ инвестира стотици милиони долари на брега на Аляска, за да разшири пристанището на Ном, което може да се превърне в дълбоководен център, обслужващ корабите на бреговата охрана и флота, плаващи към Арктическия кръг. В момента плановете са спрени поради прекомерни разходи. Бреговата охрана планира да разположи 3 нови ледоразбивача в бъдеще, но Русия вече разполага с 41 в експлоатация, за да отвори нови евразийски търговски пътища.

Може би най-голямото предизвикателство пред Русия остава привличането на хора в такава сурова среда. В сравнение с други северни региони в Аляска, Гренландия и Скандинавия руското население в Арктика е намаляло. Имаше 20% спад в края на съветския период и продължаващ отлив от около 18 000 жители годишно. Населението, което в момента е приблизително 2,4 милиона души, "се увеличава в петролните и газовите зони и бавно намалява в останалите". Въпреки това все по-дружелюбният съсед на Русия, Китай, има значително население, което може да е готово да се премести към новата граница. Още: Докато Тръмп гледа към Гренландия, Мадуро иска да му отмъкне Пуерто Рико (ВИДЕО)

Китайско-руската Антанта

Специално за Китай Североизточният проход би предложил огромно предимство: по-ниски транспортни разходи между Европа и Азия. В сравнение с по-дългите морски пътувания през Суецкия и Панамския канал, североизточният маршрут намалява наполовина времето за транспорт между Европа и Източна Азия. "В резултат на глобалното затопляне арктическите корабни маршрути вероятно ще се превърнат във важни транспортни пътища за международната търговия", обяснява правителството на Китай в своята "Бяла книга за Арктика".

Китай също се интересува от суровините на Гренландия. Пекин засили икономическото си присъствие в района, включително инвестиции в минни дейности в Гренландия. Пекин обаче зависи от Москва за добива на тези суровини и установяването на нови транспортни маршрути.

Откриването на Северния морски път ще заздрави руско-китайските връзки. Русия и Китай подписаха споразумение за проектиране и изграждане на нови контейнеровози от леден клас. Повече от който и да е далечен глобален корабен потенциал, маршрутът през Северно море ще се използва за експлоатация и транспорт на енергия и минерали, пише още The National Interest. Още: DR: Тръмп подлъгал бездомни в Гренландия, за да казват, че искат САЩ (ВИДЕО)

И Путин, и Си са очаровани от новия арктически маршрут. Путин вижда в Арктика нов разказ за човека, който покорява природата. Арктика е стълбът на връщането на Русия към статута на велика сила. За Си Северният морски път е морска артерия, предназначена да бъде "Полярният път на коприната" на Пекин. За разлика от Суецкия канал и Малакския проток, той е по-малко уязвим на блокада от американския флот. Последното държавно посещение на президента Си в Москва през 2023 г. ясно показа, че Китай не само иска да си сътрудничи икономически, но също така се стреми да задълбочи дипломатическите отношения с Москва, за да противодейства на това, което Китай смята за "кампания в дългосрочен план на САЩ за възпрепятстване на възхода на Китай".

Превод: Ганчо Каменарски

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес