„Google ефектът“ ни пречи да помним

27 септември 2021, 18:40 часа • 6661 | прочитания

"Ефектът на Google" е психологически феномен, който може да се обясни като затруднение при запомнянето на проста информация, която току-що сме научили, въпреки че за нас не е проблем да си спомним сложна информация от миналото, на която сме попадали по по-труден начин.

Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика

Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие

Психологическият ефект, за който говорим, е кръстен на популярната търсачка Google, която ни позволява бърз и лесен достъп до голямо количество информация. Това обаче не се отнася само за нея, но и за всички полезни технологични устройства, приложения и страници, поради което вече не се налага да помним толкова много неща, колкото преди, пише порталът B92.

В ерата преди мобилните телефони хората знаеха наизуст телефонните номера на членовете на семейството си и близки приятели, но днес това обикновено не е така. Помнеха се и рождените дни на приятелите, което днес не е необходимо, защото Facebook ни напомня за тези важни дати.

Проблемът възниква обаче, когато поради лесната наличност на информация станем мързеливи, защото няма причина да „тренираме“ мозъка си по „традиционен начин“ чрез запаметяване на съответните данни и това може да доведе до загуба на фокус и лоша концентрация, това също води до по-слаба, краткосрочна памет.

Още: "Мечтаех да стана спортистка, но вейпът едва не ме уби": Смразяващ разказ на тийнейджърка

Още: Доброволци в Ню Мексико откриха останките на над 200 жени, смятани за мигранти

Точно това изследователите на човешкото поведение са определили като „ефект на Google“.

В едно от изследванията, доказващи това явление, участниците в експеримента били разделени на две групи и били помолени да прочетат 40 интересни факта за нашия свят. На първата група е казано, че дадената информация ще бъде достъпна на компютъра веднага след като я прочетат, докато на втората група е казано, че това е първият и последен път, когато ще видят информацията в тази форма.

След като участниците проучили фактите от списъка, изследователите решили да проверят паметта им. Оказало се, че втората група хора са успели да си припомнят наскоро прочетени факти, но не и тези, които са били информирани, че ще могат да прочетат същата информация по-късно на компютъра.

Какво трябва да направим, за да не станем жертва на „ефекта на Google“? Психолозите препоръчват три стратегии за справяне с този проблем и засилване на краткосрочната памет. Казват, че когато имаме време, трябва да търсим желаната информация по по-труден начин, или като търсим в енциклопедии и други книги, или като се свържем с хора, които притежават дадените знания.

Още: Тръмп намекна, че краят за временния държавен служител Мъск наближава

Още: САЩ напомниха на Путин как се управлява Украйна

Друга препоръка от психолог е да започнете да пишете бележки, но само с молив върху хартия, а не чрез приложения. Този процес ще ни забави достатъчно и ще ни позволи наистина да се концентрираме върху това, което правим.

Третото предложение на експертите е, че понякога трябва умишлено да правим почивки в използването на нашите приспособления, особено когато сме далеч от дома.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес