Г-7 предприема мерки срещу държави, помагащи на Русия да заобиколи санкциите

23 февруари 2023, 09:22 часа • 1754 | прочитания

Държавите членки на Г-7 разработват механизъм за контрол на спазването на санкциите, наложени на Русия. 

Още: Възможен ли е трети мандат? Тръмп отговори на призивите да се кандидатира през 2028 г.

Още: Ще е "чудесно" да станат 51-ви щат на САЩ: С това изказване Тръмп обърна изборите в Канада

Става дума за създаване на "координационен механизъм за прилагане" на санкционния режим. Инструментът ще засили обмена на информация за спазването на санкциите и включва предприемането на действия срещу държави и компании, които са "заподозрени в оказване на помощ на Русия" чрез "заобикаляне или нарушаване" на ограниченията.

Освен това Г-7 възнамерява да обърне специално внимание на спазването на предишни ограничения, наложени на Русия. Загриженост относно контрола на режима на санкции изразяват Съединените щати, съобщи Блумбърг, цитирана от БГНЕС.

ОЩЕ: Г-7 ще удари със санкции руското военно оборудване на 24 февруари

Още: Тръмп обяви какво е бъдещето на министъра на отбраната след скандала с чатовете

Още: Внесоха искане за импийчмънт на Тръмп: "В САЩ има президенти, не крале" (ВИДЕО)

Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и САЩ, които са членове на Г-7, заедно с Европейския съюз планират да засилят натиска върху компаниите, които евентуално помагат на Русия да заобиколи ефекта от санкциите, като затегнат съществуващите мерки. Дипломатическият натиск ще бъде засилен и върху страните, които помагат на Москва. Очаква се ЕС да представи десетия пакет от санкции срещу Русия на 24 февруари - годишнината от началото на нахлуването в Украйна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес