Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фермерите в САЩ в колапс: изхвърлят продукция, убиват животни (ВИДЕО)

11 май 2020, 10:59 часа • 7736 прочитания

Кризата заради коронавируса в Съединените щати предизвика криза и в селското стопанство - производителите на зърнени храни, месо, мляко и млечни продукти са изправени пред огромни трудности при продажбата на своите продукти.

Американските медии публикуват снимки на отчаяни земеделски производители от Минесота, Айдахо, Индиана и други щати, където тонове месо, картофи или стотици хиляди литри мляко се изхвърлят на боклука, а жив добитък се убива поради прекъснатата верига за доставка на храни в страната.

Тревожното при тази криза е, че рафтовете на супермаркетите понякога са празни и е трудно да се намерят някои видове продукти, като мая или пилешко месо. Но фермите, откъдето идват продуктите, се сблъскват с факта, че трябва да умъртвяват хиляди от своите животни или да изхвърлят тонове яйца, зеленчуци, плодове и други пресни продукти.

Както съобщава ABC, 10 000 отглеждани прасета всеки ден се убиват в Минесота. Причината са затворените фабрики за производство на деликатеси и ниското търсене.

„Свинете се отглеждат по строг график. Ако станат по-големи, стават твърде тежки за оборудването и твърде големи за пространството, което заемат във фермата. Ето защо фермерите трябва да ги отстранят и да направят място за нови прасенца. Закритите месопреработвателни предприятия или тяхната намалена активност означават милиони прасенца, които се събират във фермите с недостатъчно количество храна и подслон“, се казва в доклада.

Добавя се, че фермерите нямат друг избор, освен да умъртвят тези животни и огромен брой прасета са подложени на това.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече доставките на месо в страната "критична инфраструктура" и прие закон за отбрана, според който националните индустрии, включително хранителната промишленост, с малки прекъсвания в работата за дезинфекция и въвеждане на протоколи за защита, да останат отворени.

В щата Айдахо, производственият център на известните американски картофи, стотици тонове от този любим продукт на американците са изхвърлени през април поради намаленото търсене в резултат на пандемията. Активността на картофените ферми зависи преди всичко от поръчките, които получават от хотели, ресторанти или училища. Но епидемията стана причина повечето от тези съоръжения в САЩ да бъдат затворени.

"С внезапната загуба на търсене и прекъснатата верига на доставките цената на картофите и зърнените култури е спаднала драстично", съобщава „Тайм“. Той добавя, че за земеделските производители това означава едно: от финансова гледна точка да се намали производството и да се изхвърлят съществуващите наличности.

Изданието заключава, че това положение е „трагично“, като се има предвид, че 30 милиона американци са без работа, а центровете за безплатна храна са препълнени от хора и търсят нови доставки.

Подобна е ситуацията с производството на мляко и млечни продукти. Медиите съобщават, че млечните ферми са принудени да изхвърлят стотици хиляди литри мляко. Преди пандемията търсенето на мляко и млечни продукти в Съединените щати е високо, но вирусът прекъсва веригата на доставки и създава нови пречки в доставката на продукти до супермаркети.

Кравеферма в Индиана е била принудена да излее 114 000 литра мляко в своите царевични ниви, или общо три дни производство. Медиите съобщават и за случай с мандра в Мейн, където седмично се изливат почти 1 000 литра мляко, пише още БГНЕС.

Продоволствена криза в САЩ

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес