Президентът на Колумбия Иван Дюке обяви създаването на нова елитна част от командоси за борба с марксистки бунтовници и наркотрафиканти, които търсят убежище в съседна Венецуела.
Дюке заяви пред Радио Насионал, че страната ще пусне спецкомандосите срещу трафика на наркотици и транснационалните заплахи на 26 февруари и че новата елитна част ще бъде "напълно оперативна" през май.
Той каза, че „целта за тази година е да се нанесе удар по шефовете на наркотероризма“, предаде БГНЕС.
Дюке специално спомена хора като Иван Маркес и Йесус Сантрич, двама бивши лидери на Революционните въоръжени сили на Колумбия (FARC), които първоначално се присъединиха към историческия мирен процес през 2016 г., който превърна марксистките бунтовници в политическа партия, преди да избягат и да се присъединят към дисидентски редици през 2019 г.
Дюке също така посочи лидери на Националната освободителна армия (ELN), призната за последното останало активно партизанско движение в страната, и на картела за трафик на наркотици Clan del Golfo.
„Очевидно много от тях са защитени във Венецуела“, каза президентът, твърдейки, че президентът Николас Мадуро им е дал свободата да „провеждат операции за трафик на наркотици“.
Според военното разузнаване има 1400 членове на колумбийски въоръжени групи, които действат във Венецуела и се движат свободно през лошо контролираната 2200-километрова граница между южноамериканските съседи.
"Тук няма убежище. Навсякъде, където престъпниците искат да бъдат, трябва да има справедливост", каза Дюке.
Той обяви система за сътрудничество и награди за всеки във Венецуела, „готов да ни предостави информация, за да заловим тези безсрамни хора“.
Дюке не споменава за преки военни действия на територията на Венецуела.
През 2008 г. Колумбия екзекутира лидер на FARC на еквадорска земя, предизвиквайки сериозна дипломатическа криза с Кито, чийто президент по това време Рафаел Кореа беше съюзник на Венецуела.
Въпреки мирното споразумение от 2016 г., Колумбия продължава да води въоръжен конфликт с многолик враг, включващ леви партизани, наркотрафиканти и десни паравоенни сили, надпреварващи се за контрол върху доходоносната промишленост за добив на кокаин и нелегално добивани минерали. Колумбия многократно е обвинявала Венецуела, че предоставя убежище на въоръжени групи, което Каракас отрича.