В понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указа за възобновяване на санкциите срещу Иран, три месеца, след като извади Вашингтон от ядрената сделка с Техеран, като обясни, че целите на Америка са да приложи „максимален икономически натиск“ над Ислямската република, предава американското електронно издание Talking Points Memo, цитирано от ИА "Фоус".
Още: "Глупак в чужбина": Кой е човекът на Тръмп, който трябва да уреди мира в Украйна?
Още: Кола се вряза в училищна занималня, има загинали деца (ВИДЕО, СНИМКИ)
В комюнике до медиите, Тръмп обяснява отново, че сделката за замразяване на иранската ядрена програма срещу вдигане на санкциите е „отвратителна, едностранна сделка“, която е оставила много средства на Техеран, за да разпалва конфликти в Близкия Изток.
„Призоваваме всички нации да предприемат подобни мерки, с които да дадат на Иран ясно да разбере, че е поставен пред избор: или да промени заплашителното и дестаблизиращото си поведение и да се реинтегрира в глобалната икономика, или да продължи по пътя на икономическата изолация“, продължи държавният глава.
Той предупреди, че тези, които не искат да прекъснат икономическите си връзки с Техеран „рискуват тежки последствия“, предвидени във възобновените санкции.
Още: Рубио повиши тон на Лавров: Русия да сложи край на войната в Украйна
Още: И вторият изтребител F-16 пътува към България: Кога се очаква да пристигне?
По думите на държавния секретар Майк Помпео, санкциите срещу Иран ще се прилагат стриктно и ще останат, докато иранското правителство не промени курса си радикално.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Канада започнаха изборите за премиер, който ще трябва да преговаря с Тръмп
Още: Тръмп си даде срок да се убеди баламосва ли го Путин, каза още за Крим и Зеленски (ВИДЕО)
В разговор с журналистите, докато пътуваше за Югоизточна Азия в понеделник, Помпео обясни, че възобновяването на санкциите е важен стълб в американската политика спрямо Иран. Той заяви, че администрацията на Тръмп е отворена за разговори за преодоляване на санкциите, но това ще „изисква огромна промяна“ от Техеран.
„Надяваме се, че можем да намерим начин да продължим напред, но това ще изиска огромна промяна от страна на иранския режим“, заяви той в неделя. „Трябва да се държат като нормална страна. Това е искането. Много е просто.
От своя страна, външните министри на европейските страни подчертаха в понеделник, че „съжаляват много“ за възобновяването на американските санкции.
Още: САЩ очаква "ключова седмица" за преговорите за мир в Украйна
Още: Администрацията на Тръмп подготвя среща с Ким Чен-ун?
В съобщение от Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини и външните министри на Франция, Германия и Велкиборитания се настоява, че ядрената сделка от 2015 година „работи и изпълнява целите си“ да ограничава ядрената програма на Техеран. Дипломатите обясняват още, че споразумението е „решаващо за сигурността на Европа, региона и целия свят“.
Високопоставен служител в администрацията пък подчерта в понеделник, че САЩ „не са особено разтревожени“ от опитите на ЕС да защити европейските фирми от възобновяването на санкциите. Той е пожелал да остане неназован.