Горите в Амазония и в Сибир горят. Скоро може и в Аляска да изчезнат ценни природни ресурси. Според медиен доклад, Доналд Тръмп иска да предостави огромна част от горите в Аляска на фирми за дърводобив, пише в своя статия издание "Шпигел".
Става въпрос за една от най-големите все още непокътнати гори на Земята. По данни на „Вашингтон пост”, президентът на САЩ Доналд Тръмп е възложил на министъра на земеделието Сони Пердю да изключи от програмата за обезлесяване 9,5 милиона хектара гора от националния парк „Тонгас” (Tongass National Forest).
Решението все още не е потвърдено. Напоследък, обаче, има многократни опити за предоставяне на девствената природа в много части на Аляска за търговска експлоатация. В допълнение към обезлесяването на популациите от стари дървета, отмяната на почти 20-годишните наредби за защита може да предостави възможности за осъществяване на минните и енергийните проекти на територията на Аляска, предава БГНЕС.
Районът е местообитание за много животински видове и привлича хиляди туристи със своите ефектни пейзажи. Според „Вашингтон пост”, туристическият сектор в югоизточната част на Аляска осигурява около 17 % от работните места.
Малко преди края на мандата си бившият президент Бил Клинтън наложи строги защитни мерки. Наредбите забраняват, например, строителството на пътища на територията на национална гора в Аляска с площ 58,5 милиона хектара. Републиканските политици се опитваха многократно да отменят тези наредби, но досега съдът категорично препятстваше тези намерения.
Поредният опит за отмяна става на фона на бушуващите опустошителни пожари в Сибир и Амазония.
Очевидно много пожари бяха причинени от земеделските стопани, които искаха да създадат нови пасища обработваема земя върху площи с изсечени дървета. Поради сухото време пожарите обхващат и непокътнати досега горски територии.
Учените очакват арктическите пожари да продължат да се увеличават в резултат на измененията в климата.