Горите в Амазония и в Сибир горят. Скоро може и в Аляска да изчезнат ценни природни ресурси. Според медиен доклад, Доналд Тръмп иска да предостави огромна част от горите в Аляска на фирми за дърводобив, пише в своя статия издание "Шпигел".
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Още: "Най-накрая поставяме Америка на първо място": Тръмп въведе мита за почти целия внос в САЩ (ВИДЕО)
Става въпрос за една от най-големите все още непокътнати гори на Земята. По данни на „Вашингтон пост”, президентът на САЩ Доналд Тръмп е възложил на министъра на земеделието Сони Пердю да изключи от програмата за обезлесяване 9,5 милиона хектара гора от националния парк „Тонгас” (Tongass National Forest).
Решението все още не е потвърдено. Напоследък, обаче, има многократни опити за предоставяне на девствената природа в много части на Аляска за търговска експлоатация. В допълнение към обезлесяването на популациите от стари дървета, отмяната на почти 20-годишните наредби за защита може да предостави възможности за осъществяване на минните и енергийните проекти на територията на Аляска, предава БГНЕС.
Районът е местообитание за много животински видове и привлича хиляди туристи със своите ефектни пейзажи. Според „Вашингтон пост”, туристическият сектор в югоизточната част на Аляска осигурява около 17 % от работните места.
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Малко преди края на мандата си бившият президент Бил Клинтън наложи строги защитни мерки. Наредбите забраняват, например, строителството на пътища на територията на национална гора в Аляска с площ 58,5 милиона хектара. Републиканските политици се опитваха многократно да отменят тези наредби, но досега съдът категорично препятстваше тези намерения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Поредният опит за отмяна става на фона на бушуващите опустошителни пожари в Сибир и Амазония.
Очевидно много пожари бяха причинени от земеделските стопани, които искаха да създадат нови пасища обработваема земя върху площи с изсечени дървета. Поради сухото време пожарите обхващат и непокътнати досега горски територии.
Учените очакват арктическите пожари да продължат да се увеличават в резултат на измененията в климата.
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
Още: Джей Зи и Бионсе са свидетели на зверствата на Пъф Деди: Нова жертва разказва