Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън все още не е получил достъп до данните на американското разузнаване, експерти по национална сигурност ще проведат брифинг за него следващата седмица, предадоха Ройтерс и ТАСС. Според Джен Псаки, съветник на екипа на Байдън по предаването на властта, нарастват опасенията, че липсата на достъп до актуалните данни може да представлява опасност за националната сигурност. Тя добави, че Байдън планира следващата седмица да предприеме стъпки за контакт с лидери и представители на двете водещи партии във Вашингтон и извън него.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Тази седмица новоизбраният президент се е срещнал със съветници, с които е обсъдил кадрови въпроси свързани със следващата администрация. Той планира да обсъди с конгресмени въпроса за икономическа помощ за засегнатите от коронавируса американци, включително с лидера на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл. Той все още не е разговарял с Байдън, подчертава Асошиейтед прес.
Високопоставен съветник от сформираната от Байдън екип за борба с коронавируса заяви пред Ей Би Си, че новоизбраният президент не се кани да въведе национална карантина догодина. Вместо това ограниченията ще се налагат на местно равнище. Байдън обмисля да назначи бившият председател на Федералния резерв Джанет Йелън за министър на финансите, предаде ТАСС, като цитира информация на Блумбърг. Според информация от електронното издание на "Политико" новоизбраният президент обмисля да назначи независимия сенатор Ангъс Кинг за ръководител на националното разузнаване на САЩ, съобщава 24 часа.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отказва да признае победата на Байдън и заведе серия от дела срещу резултатите от изборите, припомня АП. Над 15 иска са подадени в Пенсилвания, подобни дела са заведени и в други ключови щати. В три от тези щати обаче юристите на Републиканската партия се сблъскаха вчера с неуспехи. Федерален съдия отказа да признае за недействителни около 9 300 гласа, получени по пощата след края на изборния ден. Съдия в Мичиган отказа да спре сертифицирането на резултатите от град Детройт, като не прие твърденията, че градът е извършил измама с начина, по който е третирал подадените по пощата бюлетини.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли