Пандемията от коронавирус разби бизнеса в много сфери. Едни от най-пострадалите още в началото на кризата се оказаха авиокомпаниите.
Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война
Още: Какво значи "палавият" жест на Илон Мъск към Джорджа Мелони? (ВИДЕО)
Въпреки че силната държавна финансова подкрепа е попречила на някои от най-големите авиокомпании в света да фалират, като германската „Луфтханза“, през следващите месеци може да се очаква вълна от фалити в сектора, казаха анализатори от въздушния транспорт пред CNBC, предаде БГНЕС.
Данните от компанията за обработка на данни „Cirium“ показват, че от януари тази година 43 търговски авиокомпании са обявили фалит.
За сравнение, 46 фалираха миналата година и 56 през 2018 г. По-големите авиокомпании оцеляват по-трудно. А именно от 43 фалирали 20 са имали над 10 самолета във флота си, докато миналата година 12 такива компании са банкрутирали, а през 2018 г. - 10.
Още: Върховният съд на САЩ наложи временна забрана за Тръмп и администрацията му
Още: Масова стрелба и ранени при бой с петли (ВИДЕО)
Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) обяви тази седмица, че превозвачите ще губят 77 млрд. долара през втората половина на годината, а през 2021 г. ще губят между 5 и 6 млрд. долара на месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: САЩ и Иран подновиха преговорите: Техеран не е далеч от атомна бомба (ВИДЕО)
Още: Дипломацията не е проста работа: Тръмп няма опит, търпение и експертиза в преговорите с Русия
Доказателство за лошата ситуация в този бранш е новината, която британската нискотарифна авиокомпания „Изиджет“ обяви вчера - че тази година може да отбележи първата си загуба от основаването си през 1995 г. Компанията очаква дефицит до 1,1 млрд. долара.
Поради ограничения в пътуванията, дължащи се на коронавируса, „Изиджет“ е ангажирала само 25% от капацитета си. За да оцелее в пандемията, досега компанията е взела назаем 600 милиона държавна помощ, съкрати 4 500 служители, събра 8 608 милиона от продажби на самолети и получи 19 419 милиона за рекапитализация от акционерите.