Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЦРУ предупредило Обама: Путин изрично е наредил да се помогне на Тръмп

23 юни 2017, 20:00 часа • 7302 прочитания

Централно разузнавателно управление (ЦРУ) е разполагало с разузнавателна информация от миналия август, че лично руският държавен глава Владимир Путин е наредил провеждането на операция в помощ на Доналд Тръмп по време на президентските избори в САЩ миналата година. Информацията е придобита от дълбоко законспириран източник в Кремъл и е лично предадена на Барак Обама от тогавашния директор на ЦРУ Джон Бренън - извън официални канали. Това съобщава The Washington Post.

Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.

Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ

Според авторитетната американска медия Путин е издал директива по отношение на операцията - да се направи всичко възможно Хилари Клинтън да загуби или минимум кампанията и имиджът ѝ да бъдат сериозно засегнати. Информацията е изненадала Белия дом и тогавашния президент Барак Обама и е поставила в трудна ситуация ръководството на американското разузнаване и цели пет месеца са били обсъждани варианти. Предприет е по-умерен подход, като за това е повлияла най-вече увереността, че победата на Клинтън е сигурна. Припомняме, че тя беше кандидат на Демократическата партия, а именно като кандидат на тази партия Обама стана президент. Освен това самият Обама се сблъскваше с обвинения, че оказва влияние на предизборните кампании.

В крайна сметка САЩ са изпратили предупреждение до Москва, а Обама е решил да изгони от САЩ 35 руски дипломати, като това стана факт след победата на Тръмп, като евентуални по-сериозни ответни мерки са били оставени за след изборите. Имало е най-малко четири предупреждения – директно между президентите Путин и Обама, на ниво началници на разузнаване и на дипломатическо ниво. Според разузнаването този натиск е имал ефект и според него Москва е преустановила намерението си да саботира вота. Американските власти са били готови и с наказателни мерки спрямо Русия, сред които още санкции, информация, която би могла да компрометира самия Путин и дори кибератаки срещу руска инфраструктура. Описанието, давано от The Washington Post, е, че са били разположени "кибер бомби", които все още могат да бъдат задействани и това в момента зависи от Тръмп.

The Washington Post посочва, че още щом разузнавателната информация е била получена, Белият дом я е разглеждал като сериозна заплаха за националната сигурност, коментира БГНЕС. Била е създадена и секретна група, която да потвърди сведенията и да изготви отговор, но вече е било много късно да се действа по разкритията на WikiLeaks за Демократическата партия и кампанията на Клинтън - т.нар. скандал с имейлите на Клинтън в качеството и на държавен секретар. Затова фокусът на службите е бил насочен върху това дали Москва би могла да се намеси на самите избори от 8 ноември като хакне регистрационните списъци или машините за гласуване. В това отношение стратегията на администрацията на Обама е успяла и от септември миналата година насам Русия на практика е спряла кибер атаките.

Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия

Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)

CBS посочва, че разследването за евентуалната руска помощ за Тръмп от страна на Конгреса се е съсредоточило върху това да установи дали съветниците в кандидат-президентската кампания на милиардера са успели да получат ценна информация от хакнати от руски хакери бази данни, включително с данни за американски избиратели. А бившият американски посланик в Русия от времето на втория мандат на Обама Майкъл Макфаул е категоричен, че Москва трябва да понесе много по-сериозни санкции и Конгресът трябва да действа в тази посока, тъй като действията на Кремъл са директно нарушение на суверенитета на САЩ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес