Американският авиогигант Boeing показа какви ще са промените в извадения от употреба масов модел на пътнически самолет 737 МАХ, предаде БГНЕС, позовавайки се на информация на Euronews.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Около 370 машини от този тип останаха на земята след две тежки катастрофи - в Индонезия и Етиопия, отнели живота на над 340 души.
За да полети отново 737 МАХ, Boeing инсталира нов софтуер за управление на спорната система за автоматична корекция на ъгъла на атака, позната като MCAS. Смята се, че агресивната намеса на MCAS е отнела контрола на пилотите на двата катастрофирали самолета в Индонезия и Етиопия, като в случая с индонезийския полет е навела носа на самолета повече от 20 пъти, въпреки опитите на екипажа да предотврати това.
Новият софтуер ще изключва MCAS много по-бързо, отколкото досега, като системата ще става неактивна автоматично, ако между нейните сензори и други показания на системите на самолета има прекалено голяма разлика.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
В допълнение, всички пилоти, които управляват 737 МАХ, ще преминат допълнително обучение на компютърен симулатор след критики, че действието на MCAS не е било подробно описано в наръчниците, давани на екипажите преди полет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Майк Синет, един от заместник-директорите на Boeing, каза, че в момента вървят изпитания на новия софтуер за MCAS, които включват полети под наблюдението на Федералната служба на САЩ за авиацията, но не се ангажира кога 737 МАХ ще могат да летят отново.
За Boeing моделът е ключов, защото това е най-масово продавания им самолет в производство. За 737 МАХ има няколко хиляди поръчки от авиокомпании по целия свят и моделът се явява решаващ в борбата на Boeing с другия крупен производител на пътнически самолети - Airbus.