Съединените щати остро осъдиха предложението на руския парламент за признаване на две украински сепаратистки републики - Донецка и Луганска - за независими, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Планът на Тръмп за мир в Украйна се проваля: Рубио заговори за отказ на САЩ от преговорите
Още: Доналд Тръмп с второ държавно посещение във Великобритания
"Подобна стъпка би представлявала грубо нарушение на международното право", заяви в изявление държавният секретар Антъни Блинкен.
Във вторник руският парламент гласува да призове президента Владимир Путин да признае двата сепаратистки региона в Източна Украйна за "суверенни и независими държави" на фона на нарастващото напрежение със Запада заради струпването на войски от Москва.
"Одобрението на този призив от страна на Кремъл би означавало цялостно отхвърляне от страна на руското правителство на ангажиментите му по Минските споразумения", заяви Блинкен, визирайки знаковото споразумение от 2014 г., предназначено да уреди конфликта в Украйна.
Още: Мир в Украйна: Тръмп очаква скорошен отговор от Русия (ВИДЕО)
Още: Марко Рубио се е чул с Лавров за Украйна: Какво са си казали?
Той добави, че подобно решение би подкопало "заявения ангажимент на Москва да продължи да се ангажира с дипломация за постигане на мирно разрешаване на тази криза и би наложило бърз и твърд отговор от страна на Съединените щати в пълна координация с нашите съюзници и партньори".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп каза ще има ли сделка за полезните изкопаеми на Украйна
Още: Масова стрелба в университет в САЩ, има данни за убити и ранени (ВИДЕО)
Още: Путин: Ситуацията в Донбас ескалира, ГКПП са отворени за евакуация (ВИДЕО)