Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че съживяването на иранската ядрена сделка все още е възможно след "скромен напредък" в преговорите, след като се срещна с европейски съюзници в Берлин.
"Моята собствена оценка, след като разговарях с всички наши колеги, е, че връщането към взаимно спазване остава възможно", каза Блинкен пред репортери. "Бих казал, че има известен скромен напредък през последните няколко седмици в разговорите във Виена“, добави той.
На съвместна пресконференция министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок заяви, че е необходим "спешен напредък" в преговорите, насочени към съживяване на ядреното споразумение от 2015 г.
"Прозорецът за намиране на решение се затваря", каза тя. "Преговорите се намират в решителна фаза. Нуждаем се от спешен, неотложен напредък, в противен случай няма да успеем да постигнем съвместно споразумение."
Блинкен се съгласи, че това е "решаващ момент" в преговорите, като добави, че "времето за постигане на споразумение изтича".
Коментарите им дойдоха ден след като президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че "не е време за отказ" от преговорите с Иран, настоявайки, че "има известен напредък".
Преговорите за възстановяване на споразумението между Техеран и световните сили - САЩ, Франция, Великобритания, Русия, Китай и Германия - започнаха миналата година, но спряха през юни, когато Иран избра ултраконсервативния президент Ебрахим Раиси. Преговорите по споразумението, известно като СВПД, бяха възобновени през ноември.
Миналата седмица Блинкен заяви, че са останали само "няколко седмици" за спасяване на споразумението и че САЩ са готови да разгледат "други варианти", ако преговорите се провалят.
Техеран иска потвърждение за облекчаването на санкциите, както и гаранции, че Вашингтон няма да се оттегли отново от сделката.
Бербок заяви, че напредъкът е възпрепятстван от факта, че "Иран, успоредно с преговорите, за съжаление продължава да върти спиралата на ядрената ескалация".
Западът иска Иран да изпълни редица изисквания, включително да унищожи модерните си центрофуги.
Източник: АФП