Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен разговаря в петък с лидерите на Армения и Азербайджан, за да ги призове към диалог относно конфликта в оспорвания регион Нагорни Карабах, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Блинкен, който е на посещение в Азия, разговаря по телефона с министър-председателя на Армения Никол Пашинян и президента на Азербайджан Илхам Алиев, съобщи говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.
"Секретарят Блинкен увери министър-председателя Пашинян, че Съединените щати следят отблизо ситуацията в и около Нагорни Карабах", каза Прайс.
В разговорите си с двамата лидери Блинкен "призова за пряк диалог между Армения и Азербайджан за решаване на въпросите, свързани с или произтичащи от конфликта в Нагорни Карабах", каза той.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Бившите съветски републики Армения и Азербайджан са водили две войни - през 90-те години на ХХ век и през 2020 г. - за Нагорни Карабах.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
След последната война Армения отстъпи части от територията, която контролираше в продължение на десетилетия, а Русия изпрати около 2000 миротворци, които да наблюдават крехкото примирие.
При подновяването на боевете тази седмица загинаха трима души, като и двете страни се обвиняват в нарушаване на примирието.
В сряда Баку съобщи, че е загубил един войник, а карабахската армия заяви, че двама нейни войници са били убити.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
САЩ са "дълбоко загрижени" от новата ескалация на насилието в Нагорни Карабах и настояват за "незабавни стъпки" за намаляване на напрежението, заяви Държавният департамент.