Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Белият дом: Има прекалено много чужди компоненти в оръжията ни

05 октомври 2018, 21:30 часа • 3478 прочитания

Американските военни са твърде зависими от Китай и други държави за осигуряването на компоненти за оръжия и оборудване, сочи проучване по въпроса на Белия дом.

Проучването призовава към насочване на инвестиции към местното производство, за да се отстранят уязвимостите във веригата на доставки на Пентагона, които биха могли да представляват риск за националната сигурност.

Макар да се оплаква от зависимостта на Пентагона от части от няколко държави, документът се фокусира предимно върху Китай, като атакува Пекин за "икономическата му агресия" и задушаване развитието на някои пазари.

"Китай е отделен или единствен доставчик на редица специални химикали, използвани в боеприпаси и ракети", се казва в доклада от 146 страници, който президентът Доналд Тръмп е поръчал преди повече от година.

"В много случаи няма друг източник или материал за подмяна, а дори и в случаите, когато съществува такава възможност, времето и разходите за тестване и определяне дали отговаря на изискванията новия материал могат да бъдат възпиращи".

Изследването също така описва "стари и контрапродуктивни" практики за възлагане на поръчки на Пентагона, които са причинили закъснения, обезкуражени иновации и увеличени разходи за доставчиците.

Китайските "агресивни индустриални политики" вече са засегнали някои критични способности, включително соларни клетки за военна употреба, плоски дисплеи на самолети и обработка на редки земни елементи, се казва в доклада.

"Действията на Китай сериозно застрашават други възможности, включително машинни инструменти, производството и обработката на съвременни материали като биоматериали, керамика и композитни материали, както и производството на платки и полупроводници", добавя документът.

Очаква се днес Тръмп официално да представи доклада и да подпише свързана с него заповед.

Докладът разглежда теми, които сега са от ключово значение за доктрината на правителството на Тръмп, обвиняващ Пекин за кражба на интелектуална собственост и принуждаването на американските фирми да изнасят в чужбина своите изследвания и развитие в замяна на достъп до огромния китайски пазар.

В четвъртък вицепрезидентът Майк Пенс обвини Китай във военна агресия, търговска кражба и нарастващи нарушения на човешките права, когато определи азиатския великан като злодей, който се опитва да се намеси в предстоящите избори в САЩ.

Китай отвърна на удара в петък, определяйки обвиненията на Пенс като "абсурдни", безпочвени и клеветнически.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес