Джо Байдън ще стане първият действащ президент на САЩ от поне един век насам, който ще посети Папуа Нова Гвинея, съобщи външният министър Джъстин Ткаченко, цитиран от АФП.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
Байдън планира да спре в Порт Морсби през май, докато пътува между срещата на върха на Г-7 в Япония и срещата на върха на Четворката в Сидни, Австралия, каза външният министър.
"Той ще дойде на 22 май и ще бъде тук само за три часа", каза Ткаченко и добави, че се очаква разговорите да бъдат съсредоточени върху икономиката, сигурността и изменението на климата.
Президентското пътуване е знак за бързо нарастващото стратегическо значение на Папуа Нова Гвинея, тъй като Съединените щати и техните съюзници се борят с Китай за влияние в Азиатско-тихоокеанския регион.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
През 2018 г. китайският президент Си Дзинпин посети Порт Морсби с много фанфари, като китайските знамена бяха издигнати в столицата, а кортежът му премина покрай събралите се тълпи. Пътуването беше възприето като голям дипломатически успех за Пекин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Американски и австралийски официални лица бяха обезпокоени от бързото нарастване на китайските инвестиции в богатата на ресурси меланезийска държава.
Имаше и опасения, че Китай се опитва да създаде военен аванпост, което накара Вашингтон да издигне идеята за създаване на съвместно военноморско съоръжение на остров Манус.
В миналото поредица от държавни секретари на САЩ са посещавали острова, включително Хилари Клинтън и тогавашният вицепрезидент на САЩ Майк Пенс през 2018 г., който се намеси, когато президентът Доналд Тръмп отмени участието си в регионалната среща на върха.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?
Според данните на Държавния департамент, които датират от управлението на Теодор Рузвелт през 1901 г., нито един действащ президент на САЩ не е посещавал Папуа Нова Гвинея, пише БГНЕС.