Президентът на САЩ Джо Байдън назначи пратеник, който да окаже натиск върху Северна Корея по въпросите на правата на човека, предаде АФП.
С това решение той сложи край на шестгодишното прекъсване, продължило през цялото президентство на Доналд Тръмп, който водеше високопоставени преговори с Пхенян.
Байдън номинира за длъжността Джули Търнър, корейскоговорящ дипломат, която сега оглавява азиатския отдел на Бюрото за правата на човека на Държавния департамент. Тя трябва да бъде потвърдена от Сената, където се очаква малка опозиция.
Постът на посланик е определен от Конгреса по силата на закон от 2004 г., който цели да привлече вниманието не само към сигурността, но и към проблемите с правата в Северна Корея.
Позицията е вакантна от януари 2017 г., когато пратеникът при Барак Обама, Робърт Кинг, се оттегли в рамките на президентския преход.
Първият държавен секретар на Тръмп, Рекс Тилърсън, се стремеше да се отърве от поста като част от преструктуриране в корпоративен стил за консолидиране на позициите на посланниците.
Неговият наследник, Майк Помпео, не зае поста, тъй като Тръмп продължи да води дипломация със севернокорейския лидер Ким Чен Ун. Двамата лидери се срещнаха три пъти, като намалиха напрежението, но не доведоха до трайно споразумение, пише БГНЕС.
ОЩЕ: Откриха още секретни документи в дома на Джо Байдън