Група сенатори, сред които демократи и републиканци, заяви, че ще предприеме действия, за да спре президента Доналд Тръмп да изтегли войските на САЩ от Германия, като задържа финансиране за плащане за преразпределението, съобщава БГНЕС.
Още: Стрелба в американска гимназия, има пострадали (ВИДЕО)
Още: ООН: Столицата на Хаити може да бъде завладяна от банди
Шестима сенатори, включително влиятелните републиканци Линдзи Греъм и Марко Рубио, заявиха, че планират да изменят националното законодателство за разходите за отбрана, за да ограничат използването на средства за намаляване на войските в Германия.
"Във време, когато САЩ и нашите европейски съюзници трябва да продължат да действат заедно при възпирането на злокачествените влияния, в наш национален интерес, както и в интерес на нашите съюзници и партньори е да продължим присъствието си в Германия, - каза сенатор Рубио.
Междувременно бившият кандидат на републиканците за Мит Ромни написа в Twitter, че оттеглянето ще бъде подарък на Москва.
Още: За сефте: Мъск контра на Тръмп за инвестицията от 500 млрд. долара в ИИ
Още: 2000 остават без работа: Amazon закрива складовете си в Квебек
"Изтеглянето на американските войски от Германия би било подарък за Русия. Това е последното нещо, което трябва да направим. Да не говорим, че това застрашава националната сигурност на САЩ и подкопава НАТО", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война, ще става само по-зле
Тръмп обяви по-рано този месец, че САЩ ще намалят разположените в Германия до 25 000 военнослужещи. Той обвини Берлин, че не изпълнява задълженията си по отношение на нивото на плащанията си към НАТО.
Тръмп заяви, че ще премести част от войските си от Германия в Полша, тъй като осъди Берлин за неспазването на целта за разходи за отбрана в НАТО и за закупуване на енергия от Русия.
Този ход беше критикуван от германски министри, включително министърът на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер и министъра на външните работи Хайко Маас.
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
САЩ поддържат утвърдено военно присъствие в Германия след подписването на Конвенцията за присъствието на чуждестранни сили във Федерална република Германия през 1954 г. Конвенцията позволява на осем членове на НАТО, включително и САЩ, да поддържат постоянно присъствие.