Темпът на развитие на хиперзвуковото оръжие в Китай е много по-висок, отколкото в Русия и САЩ. Това заяви заместник-председателят на Комитета на началниците на щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джон Хейтън, предаде БГНЕС.
В същото време той призна, че Русия вече е извършила оперативно разполагане на хиперзвуково оръжие. Съединените щати са наясно с това благодарение на руско-американския договор за мерки за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите настъпателни въоръжения, каза Хейтън. В Русия този договор най-често се нарича неофициално START-3.
"Хиперзвуковата програма в Русия е публична, защото руските власти обявиха разполагането на нови оръжия съгласно новия договор START. Между другото, това е още един добър аргумент в полза на съществуването на договори за контрол на въоръженията", каза американският военен лидер. Според него, Русия "е разположила четири [вида] хиперзвукови ядрени оръжия върху междуконтинентални балистични ракети".
Генералът изрази увереност, че Русия е започнала производството на хиперзвукови системи в отговор на изграждането от САЩ на система за противоракетна отбрана (ПРО).
Още: Китай сложи точка: "Пазарът се произнесе". И предупреди за мощна инфлация заради митата на Тръмп
Още: Тръмп отново удължи крайния срок за поддържане на TikTok в САЩ
"Нашата система за противоракетна отбрана сега не е насочена срещу Русия или Китай, а към Северна Корея", каза той. "Въпреки това руснаците искаха да разгърнат този потенциал, но изобщо не толкова бързо, колкото това прави Китай. През последните пет години Съединените щати са провели девет теста на хиперзвукови оръжия, а Пекин е извършил стотици", отбеляза Хейтън.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Китай се паникьоса и направи грешка
Още: Пингвини и тюлени ще плащат на Тръмп: Кои са и как изглеждат обложените с мита острови? (ВИДЕО)
Още: Изпробва ли Китай хиперзвукова ракета, способна да порази всяка точка на Земята?