По време на летните горещини често виждаме автомобили с леко открехнати прозорци, в които стоят домашни любимци. Но дори и когато навън не е особено горещо, отворените прозорци на колата невинаги успяват да предпазят животното от топлинен удар.
Докато в България все още не обръщаме внимание на недобросъвестните стопани и често се приема, че всеки може да третира както си пожелае своя домашен любимец, то в значителна част от американските щати е забранено оставянето на животни в горещо превозно средство.
В Аризона – един от най-горещите американски щати, е строго забранено оставянето на животни „без надзор и затворени в моторно превозно средство, когато физическото здраве и животът им могат да бъдат поставени под заплаха.“
Другите американски щати, в които се обръща специално внимание на оставянето на животни без надзор и в горещи автомобили са Калифорния, Илинойс, Мейн, Мериленд, Минесота, Северна Каролина, Невада, Ню Хампшър, Ню Джърси, Ню Йорк, Северна Дакота, Южна Дакота, Род Айлънд, Вермънт и Западна Вирджиния.
Във всеки един от тези 16 американски щати оставянето на домашен любимец в горещ автомобил се счита за насилие върху животното и се класифицира като криминална проява.
Освен законодателните мерки на всеки един от 16-те щати, често в САЩ се случва кметствата на отделните градове да приемат свои наредби в защита на животните в летните жеги от недобросъвестни стопани.
Темата за домашните любимци, оставяни в горещи коли, е особено актуална и в Европа. В края на миналия месец се появи видео в интернет, в което баската полиция се опитва да спаси куче, оставено в гореща кола и без надзор на паркинг на популярна по целия свят шведска верига за мебели. За съжаление, въпреки реакцията на полицейските власти и намесата на ветеринари, 14-месечният боксер не оцелява.
В Европейския съюз, също както и в САЩ, всяка страна сама определя своите закони по отношение на защитата на животните.
Нормативната уредба за закрилата на животните в ЕС е сравнително нова концепция. Учредителните договори на Европейските общности не третират отделно свързаните със закрилата на животните проблеми, а ги слагат под общия знаменател на уредбата на търговията със стоки с животински произход.
Това означава, че спрямо правото на ЕС, животните се третират като лични вещи, стоки и аграрни продукти.
Във Великобритания няма закон, който да забранява оставянето на животни в горещи коли, но според поправка от 1971 г. всеки може да нанесе щета на частна собственост (в случая върху колата, в която се намира домашния любимец), ако вярва, че собственикът би могъл да разбере неговия добронамерен мотив.
Използвани източници: Animal Legal & Historical Center of the United States of America; PetPal; RSPCA; Constitution of the United Kingdom; Сдружение „На ти с природата“.
Aвтор: Теодор Спасов