Съединените щати обявиха нов пакет от помощи за 16 милиарда долара, за да помогнат на фермерите, попаднали под кръстосания огън на търговската война на президента Доналд Тръмп с Китай.
Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет
Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия
Министърът на земеделието Сони Пърдюe каза, че по-голямата част от средствата ще отидат за директни плащания на земеделските производители, докато малка част ще бъде използвана за закупуване на храна за използване в американски програми за помощ като банки за храна и програми за училищни обеди, предаде БГНЕС.
"Планът, който обявяваме днес, гарантира, че земеделските производители не понасят тежестта на несправедливите мита, наложени от Китай и други търговски партньори", каза Пърдю пред репортери в конферентен разговор.
"Земеделските стопани биха предпочели да търгуват, отколкото да получат помощ, но без търговията те ще се нуждаят от известна подкрепа."
Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война
Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна
Агресивната митническа стратегия на Тръмп, особено срещу Китай, предизвика ожесточена репресия от страна на Пекин и други, решени да ударят САЩ там, където боли: фермерска държава.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио
Соята и свинското месо са основни цели, но много други култури са пострадали пряко или косвено.
Износът на соя за Китай е спаднал със 75% през 2018 г. според данни на Министерството на търговията.
Администрацията на Тръмп повиши помощта от 12-те милиарда долара, предоставени миналата година.
Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
В началото на този месец имаше големи надежди, че решенеие на споровете с Китай наближава, но този оптимизъм до голяма степен се изпари, когато Тръмп каза, че Пекин се е отказал от ангажиментите, които вече са решени.
Той удвои съществуващите наказателни мита за китайски стоки от 200 млрд. долара и заплаши да удари всички стоки, които досега са оставали извън тези мерки.
"Китай не е играл по правилата дълго време и президентът Тръмп се изправя срещу тях, изпращайки ясното послание, че Съединените щати вече няма да толерират техните нелоялни търговски практики," каза Пърдю.
Американското министерство на земеделието ще изчисли щетите, нанесени от ответните действия на Китай, и служители заявиха, че първото от трите плащания се очаква да бъде направено през юли или август.
Пърдю каза, че размерът на помощта ще бъде "силно наклонен" към първото плащане, докато другите ще зависят от пазара и състоянието на търговските преговори.
Но постигането на споразумение сега "зависи от Китай".