Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Габон пускат сваления президент да си ходи, в Мали има военна операция

07 септември 2023, 07:25 часа • 2444 прочитания

Сваленият с преврат президент на Габон Али Бонго е свободен да напусне страната и да пътува в чужбина, каза лидерът на преврата, който го свали, предаде БГНЕС.

Още: Десетки загинали след срутване на нелегална златна мина в Мали

Още: В Средиземно море: Американски самолетоносач се сблъска с търговски бълкер

"Той има свобода на движение... и може да пътува в чужбина, ако желае", посочва генерал Брис Олигуи Нгуема в изявление, прочетено по държавната телевизия.

Бонго, който беше на власт от 14 години, беше под домашен арест след военния преврат от 30 август, извършен без кръвопролития по-малко от час след като партията му обяви преизбирането му при гласуване, окачествено като измамно от превратаджиите. "Като се има предвид здравословното му състояние, бившият президент на републиката Али Бонго Ондимба има свобода на движение. Той може да пътува в чужбина, ако желае да извърши медицинските си прегледи", каза полковник Улрих Манфумби Манфумби, прочитайки прессъобщение, подписано от Олигуи, който в понеделник положи клетва като преходен президент.

Още: Превратаджиите в Габон отвориха отново границите

Още: Обрат: Судан се съгласи да приеме руска военна база на Червено море

Още: Първият от най-модерните руски изтребители ще е за африканска държава (ВИДЕО)

Бонго получи сериозен инсулт през октомври 2018 г., който го остави физически увреден, като особено трудно движи десния си крак и ръка.

Военна операция в Мали

Междувременно, хунтата в Мали, която също дойде на власт по силов начин, заяви, че е извършила въздушни удари срещу "терористични групи", които са планирали атаки в северната част на страната.

Още: Политик от Уганда започна гладна стачка: Какви са причините?

Още: Египет отхвърля изселването на палестинците от Ивицата Газа

"Извършени са превантивни въздушни удари на FAM (въоръжените сили на Мали), последвани от въздушна операция, насочени към въоръжени терористични групи, включително издирван терористичен лидер", написа армията в профила си в Twitter.

Още: Африканският съюз замрази членството на Габон заради преврата

Още: Руски наемници, ескортиращи злато в Мали, са атакувани от джихадисти: Минимум 30 убити в престрелката

Още: Зверство: Десетки изнасилени и изгорени живи жени в ДР Конго

Според нейната версия, терористични групи са "упражнили натиск върху мирното население на 35 километра (22 мили) северно от Тимбукту". Местните власти твърдят, че Тимбукту е под джихадистка блокада от края на август. Военните казаха, че са унищожили превозно средство по време на операцията и са открили "оборудване за производство на импровизирани взривни устройства и големи количества боеприпаси".

От 2012 г. Мали е в плен на дълбока криза на сигурността, която започна на север и се разпространи в центъра на страната, както и в съседните Буркина Фасо и Нигер. Хунтата в Мали, която завзе властта през 2020 г., превърна суверенитета в основен приоритет. Мироопазващите сили на ООН MINUSMA от 13 000 членове, които за първи път бяха разположени в Мали през 2013 г., трябва да напуснат страната до края на годината по искане на хунтата.

Русия наложи вето на резолюцията на ООН за санкции срещу Мали

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес