Руска военноморска база в Судан няма да има. Африканската страна е отказала да приеме база на руснаците в Порт Судан, на брега на Червено море, поради опасения от негативна реакция от страна на САЩ и други западни държави, съобщава Bloomberg, като се позовава на служител на суданското разузнаване.
Москва не се отказва от опитите си да се сдобие с военноморска база в Судан, която става особено важна за нея в светлината на последните събития в Сирия, където тя може да загуби тази си в Тартус поради свалянето на Башар Асад. Засега обаче суданските власти, които Москва подкрепя в гражданската война, не смятат да действат в тази посока, въпреки че се съгласиха да купуват оръжия и петролни продукти от Русия.
Как Русия "обърна палачинката" във войната в Судан
Изграждането на руска военноморска база на брега на Червено море в Порт Судан се обсъжда от 2019 г., когато страните подписаха съответното споразумение. Но след това в страната избухна гражданска война и споразумението така и не беше ратифицирано. Първоначално Русия помогна на бунтовническото движение, Силите за бърза подкрепа (СБП), чрез ЧВК „Вагнер“, но след това започна да подкрепя правителствените войски.
През февруари 2024 г. руският посланик Андрей Черновол обяви, че изграждането на базата се отлага за неопределено време.
Още: Русия е в капан: Бяга от Сирия към две страни в Африка, но и там режимите може да рухнат
Дори когато боевете продължават, включително в столицата Хартум, през последните месеци Русия и Иран водят разговори с правителствената армия за изграждане на военни бази в Порт Судан, съобщиха за Bloomberg двама судански разузнавачи и четирима западни представители. Разговорите са особено важни, тъй като Русия рискува да загуби военноморските и въздушните си бази в Сирия и да прекъсне моста си към Африка, а Иран е отслабен от израелските атаки срещу военните му обекти и подкрепяната от него групировка "Хизбула" в Ливан.
Снимка: Getty Images
Руснаците предлагат С-400 в замяна на военна база
Според служител на суданското разузнаване, за да постигне споразумение за изграждане на военноморска база, Русия дори предлага на местните власти сложна ракетна система за противовъздушна отбрана С-400.
Судан обаче е отхвърлил предложението, опасявайки се, че то може да предизвика негативна реакция от страна на Съединените щати и други западни сили, твърдят служителят и двама американски представители, пише Bloomberg.
Още: Ролята на Русия във войната в Судан и сваленият самолет с оръжия: Грешка или нещо друго?
There will be no Russian naval base in Sudan
— NEXTA (@nexta_tv) December 19, 2024
Sudan has refused to host a Russian naval base on the Red Sea coast for fear of a negative reaction from the United States and other Western countries, The Moscow Times reported, citing a Sudanese intelligence official.
The… pic.twitter.com/wzWmk824IT
Засилена икономическа помощ
Русия засилва военната и икономическата си помощ за суданското правителство. Малко след като Малик Агар, заместник на суданския военен лидер Абдел Фатах ал-Бурхан, посети Русия през юни, за да преговаря за оръжейни сделки в замяна на разрешение за откриване на руска база на брега на Червено море, започнаха доставки на оръжие. Доставките на горива също бяха възобновени след 7-месечна пауза.
Още: Под прикритие: Орбан и Путин играят заедно в Африка?
От април до октомври Русия е изнесла 2,8 млн. барела дизел и бензин за Судан, което представлява 47% от целия судански внос. В края на ноември представители на местното министерство на енергетиката проведоха разговори с ръководството на "Газпром" за възстановяване на повредената петролна инфраструктура, разработване на петролни находища и изграждане на нов тръбопровод и рафинерия в Порт Судан, се казва в изявление на министерството.
Русия също така предоставя разузнавателна подкрепа на армията, според служител на суданското разузнаване и двама чуждестранни служители.
С разполагането на първата военноморска база в Африка от съветската епоха насам Русия би могла да контролира маршрута през Суецкия канал и да си осигури постоянно присъствие в Индийския океан, което е загубила в постсъветските години, заяви по-рано военният експерт Виктор Мураховски, цитиран от The Moscow Times.
Още: Путин се отказва от злато за военната си машина: Русия сменя страната във войната в Судан