Шест африкански държави са избрани да създадат собствено производство на иРНК ваксини, съобщи Световната здравна организация, след като континентът до голяма степен е лишен от достъп до ваксини за коронавирус, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Десетки загинаха при атентат в Афганистан
Още: Десетки бяха убити в Мозамбик след победа на управляващата партия
Египет, Кения, Нигерия, Сенегал, Южна Африка и Тунис са избрани за първите получатели на технология от глобалния център за иРНК ваксини на СЗО в стремеж да се гарантира, че Африка ще може да прави свои собствени ваксини за борба с Covid и други заболявания.
"Никое друго събитие като пандемията от Covid-19 не е показвало, че разчитането на няколко компании за доставка на глобални обществени блага е ограничаващо и опасно", заяви ръководителят на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус. "Най-добрият начин за справяне с извънредни ситуации в здравеопазването и за постигане на универсално здравно покритие е да се увеличи значително капацитетът на всички региони за производство на необходимите им здравни продукти." Гебрейесус непрекъснато призовава за равен достъп до ваксини и се противопоставя на начина, по който богатите страни са си присвоили дозите, оставяйки Африка изоставаща от другите континенти.
Церемонията по обявяването на предаването на технологията на иРНК ваксините трябва да се проведе днес в Брюксел по време на срещата на върха между Европейския съюз и Африканския съюз.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Още: Няколко деца загинаха при блъсканица на панаир в Нигерия (ВИДЕО)
Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: "Говорихме много за производството на иРНК ваксини в Африка. Но това отива още по-далеч. Това е иРНК технология, разработена в Африка, ръководена от Африка и притежавана от Африка."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Судан е отрязал Путин - Русия няма да има военноморска база на Червено море
Още: Най-малко 20 загинали при потъването на лодка с мигранти край Тунис
Понастоящем само 1% от ваксините, използвани в Африка, се произвеждат на континента с население от около 1,3 милиарда души.
Миналата година СЗО създаде глобален център за трансфер на иРНК технологии в Южна Африка, за да подкрепи производителите в страните с ниски и средни доходи да произвеждат собствени ваксини. Ролята на глобалния център е да гарантира, че производителите в тези страни разполагат с ноу-хау за производство на иРНК ваксини в голям мащаб и в съответствие с международните стандарти. Използвана във ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna, технологията на иРНК предизвиква имунен отговор чрез доставяне на генетични молекули, съдържащи кода на ключови части от патогена в човешките клетки.
Глобалният център има потенциала да разшири производствения капацитет и за други ваксини и продукти, като инсулин за лечение на диабет, лекарства за рак и евентуално ваксини за болести като малария, туберкулоза и ХИВ. Крайната цел на схемата е да се разпространи капацитетът за национално и регионално производство на всички здравни технологии.
Още: Мистериозно заболяване кара хората да треперят неконтролируемо в Уганда (ВИДЕО)
Още: Френската военна помощ пристигна на остров Майот, където загинаха поне хиляда души
СЗО заяви, че ще работи с първите шест избрани държави, за да разработи пътна карта за обучение и подкрепа, така че те да могат да започнат да произвеждат ваксини възможно най-скоро. Обучението ще започне през март.
Южноафриканският президент Сирил Рамафоса заяви, че обявяването "означава взаимно уважение, взаимно признаване на това, което всички ние можем да донесем на страната, инвестиции в нашите икономики и инвестиции в инфраструктурата на континента".
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че подкрепата за здравния суверенитет на Африка е една от основните цели на стартирането на местното производство, "за да се даде възможност на регионите и държавите да се справят сами по време на кризи и в мирно време".
По света са поставени повече от 10,4 милиарда дози ваксини, като близо 62% от населението на света е получило поне една инжекция. Въпреки това до началото на февруари само 11,3% от африканците са били напълно имунизирани.
Още: СЗО: Само една четвърт от африканските здравни работници са ваксинирани